Štáty Severoatlantickej aliancie sa neformálne dohodli neposkytovať Ukrajine určité bojové vozidlá pechoty a tanky západnej výroby. Podľa agentúry DPA to povedal nemecký poslanec Wolfgang Hellmich, ktorý je hovorca vládnych sociálnych demokratov SPD pre obrannú politiku. Dôvodom sú obavy z toho, že by Rusko mohlo dodávky vybraných západných ťažkých zbraní vnímať ako vstup NATO do vojny.
"Obranný výbor parlamentu o tom bol v polovici mája informovaný," povedal Hellmich o neformálnej dohode. Uviedol, že žiadne oficiálne uznesenie k tomu NATO neprijalo, pretože aliancia sama žiadne zbrane ukrajinskej armáde neposkytuje. Zbrane dodávajú Ukrajine členské štáty, ktoré doteraz podľa Hellmicha túto dohodu dodržiavajú. "Kto tvrdí niečo iné, tak buď dobre nepočúval, alebo vedome hovorí nepravdu," dodal.
Nechcú provokovať
To, že takáto dohoda existuje, tento týždeň v rozhovore s televíziou ZDF spomenula poslankyňa SPD a parlamentná tajomníčka ministerstva obrany Siemtje Möllerová. Tá povedala, že Nemecko dodržiava dohodu aliancie nedodávať žiadnych obrnencov západnej výroby vrátane tankov na Ukrajinu.
Hellmich, ktorý teraz existenciu takej neformálnej dohody týkajúcej sa vybraných ťažkých zbraní potvrdil, už pred dvoma týždňami po výstupe kancelára Olafa Scholza pred obranným výborom parlamentu hovoril o tom, že Ukrajina žiadne nemecké tanky Leopard nedostane. Uviedol, že sa na tom zhodli členovia aliancie.
O vývoji vojny na Ukrajine sme sa v polovici mája rozprávali s českým vojnovým expertom Lukášom Visingrom:
Podľa vládnych zdrojov agentúry DPA je zmyslom neformálnej dohody neprovokovať Rusko, ktorého armáda vo februári napadla Ukrajinu. Západ sa však podľa tohto zdroja obáva, že Moskva by mohla poskytovanie západných tankov či lietadiel ukrajinským silám považovať za vstup NATO do vojny. Scholz v prejavoch opakovane zdôrazňuje, že Nemecko bude Ukrajine pomáhať, ale že táto pomoc má hranice, pretože nikdy nepripustí zatiahnutie Nemecka a aliancie do vojny.
Reťazová výmena
Nemecko doteraz Ukrajine prisľúbilo sedem samohybných húfnic PzH 2000 a samohybné protiletecké systémy Gepard, pre ktoré však nemá muníciu. Ukrajina však na Berlín nalieha, aby začal dodávať ťažké zbrane vrátane obrnencov Marder či tankov Leopard.
Nemecko však namiesto toho uprednostňuje takzvanú reťazovú výmenu, kedy východným členom NATO kompenzuje sovietsku výzbroj, ktorú tieto krajiny prenechajú ukrajinskej armáde. Do programu je zapojené napríklad aj Česko, ktoré takto bezplatne získa 15 nemeckých tankov Leopard 2A4.
Minister obrany Jaroslav Naď pripustil, že Slovensko by mohlo dodať ďalšiu sovietsku techniku Ukrajine, ak by dostalo adekvátnu náhradu. Spomenul tiež prípadnú výmenu tankov T-72 za staršie nemecké tanky Leopard 2.