Iracká armáda sa musela kvôli silnému protiútoku radikálov stiahnuť z blízkosti rieky Tigris v Mósule. V utorok vojaci obsadili nemocnicu Salám, čo bolo považované za jeden z najväčších úspechov bojov o Mósul, ktoré trvajú od októbra.
Obsadením nemocnice sa vojaci dostali do vzdialenosti 1,5 kilometra od rieky Tigris, ktorá preteká od severu k juhu stredom mesta. Teroristi z takzvaného Islamského štátu (IS) proti vojsku bojujú s pomocou samovražedných atentátnikov, ostreľovačov a mín. Vojsko už niekoľkokrát upozornilo, že postup musí spomaľovať kvôli prítomnosti civilistov.
Bojovníci IS proti jednotkám obsazujúcim nemocnici poslali šesť samovrahov a vojaci čelili tiež silnej paľbe. Koaličné lietadlá, ktoré Iračanov v boji podporujú, zasiahli jednu budovu nemocničného komplexu, z ktorej radikáli na vojakov útočili granátometmi.
Z juhu Mósulu postupuje deviata obrnená divízia. Keď vojaci v utorok vošli do štvrte Vahda, v ktorej je nemocnica, nenarazili takmer na žiadny odpor a domnievali sa, že radikáli utiekli, informoval armádny zdroj agentúre Reuters.
"Akonáhle sme ale nemocnicu obsadili, otvorili sa brány pekla. Útočili odvšadiaľ, z každej ulice a domu v blízkosti nemocnice," dodal. Domnieva sa, že radikáli zrejme využili tunely pod nemocnicou a nimi zrejme poslali atentátnikov. Vylúčené ale nie je ani to, že sa útočníci ukrývali v areáli nemocnice. "Sú ako duchovia," vyhlásil armádny zdroj.
Hovorca irackej armády oznámil, že boje v štvrti Vahda pokračujú a že iné jednotky postupujú východom mesta.
Armáda nezverejňuje správy o svojich obetiach, OSN odhadla, že v novembri zrejme padlo na strane vojska až 2000 ľudí. Zdroj agentúry Reuters k bojom v štvrti Vahda povedal, že tam vojsko prišlo o 20 ľudí a že ľudia z IS poškodili asi 20 obrnených vozidiel. Podľa agentúry Amaki, cez ktorú komunikujú islamisti, bolo automobilov zničených viac a v boji zahynuli "desiatky vojakov".
Mósul je v Iraku najväčšou základňou IS a radikáli na jeho obranu nasadili až 5000 ľudí, z ktorých je stále v meste možno až 3000 bojovníkov. Proti nim stoja desiatky tisíc irackých vojakov, policajtov, kurdských pešmergov a šiitskych milicionárov.