Vyčerpaní požiarnici s červenými prilbami na hlavách a rúškami cez ústa sa vynárajú zo stĺpa hustého dymu, ktorý vychádza z ropného vrtu. Dym je taký hustý, že za ním nemožno uvidieť ani slnko. S horiacimi vrtmi bojujú irackí požiarnici aj policajti už niekoľko týždňov. Sú na severe Iraku, kde radikáli v snahe zbrzdiť postup armády k Mósulu mnoho ropných polí zapálili.
Požiarnici od rána pumpujú do vrtu vodu pri meste Kajára, ktoré leží asi 60 kilometrov južne od Mósulu. Pri hasení pomáhajú inžinieri a policajti. Požiarnici pracujú bez oddychu, aby uhasili asi desiatku vrtov, ktoré členovia organizácie Islamský štát (IS) zapálili.
Stĺpy toxického dymu stúpajú k nebu už tri mesiace a Kajáru aj jej okolie pokryla vrstva čiernych sadzí. Zatiaľ čo sa z kamiónov napĺňa zásobník, z ktorého potom vodu hadice privádzajú k vrtom, požiarnici sa za veľkého hluku čerpadiel snažia trochu si oddýchnuť. Žartujú medzi sebou, ale novinárov odmietajú, pretože vraj nemajú právo s nimi hovoriť.
Uhasiť plamene je zložité aj nebezpečné. "Najskôr musia policajti overiť, či IS v blízkosti vrtov nerozmiestnil míny," cituje agentúra AFP zamestnanca ropného poľa Sáliha Chadra Ahmada, ktorý má na sebe nohavice postriekané čiernymi škvrnami. Akonáhle je okolie vrtu bezpečné a oheň trochu pridusený, umiestnia sa hadice k jame a vpúšťa sa tam voda. Potom sa vrt zasypáva zemou, vysvetľuje Ahmad.
Celá procedúra môže trvať aj mesiac, takže zatiaľ sa podarilo úplne uhasiť len dva z 19 zapálených vrtov. "Som vyčerpaný, zničený," vzdychá jeden z požiarnikov.
Program životného prostredia OSN udáva, že zapálená surová ropa je zdrojom veľkého množstva škodlivých látok, najmä sadzí a plynu, ktorý ohrozuje zdravie v podobe podráždenej kože a dýchacích ťažkostí. V blízkosti požiarnikov sú preto k zásahu pripravené sanitky.
Policajt Ismail Alí Muhammad, ktorý je poverený dohľadom na hasiace tímy, povedal, že personál sanitných vozidiel je pripravený poskytnúť pomoc v prípade, keby sa niekto dusil, alebo pri zraneniach spôsobených explóziou.
Jeden z jeho kolegov v sobotu zahynul, keď narazil na mínu, ktorú sa požiarnici snažili zneškodniť. "Som tu štrnásť dní a pracujem každý deň 24 hodín. Všetkých nás ten dym dusí, je to strašná situácia," povedal Muhammad, ktorého rodina je stále v Mósule, ovládanom radikálmi.