Bojovníci Islamského štátu (IS) zamínovali iracký Mósul, vykopali pod ním tunely a využívajú deti ako agentov. S odvolaním na irackých a amerických predstaviteľov o tom dnes informovala agentúra Reuters.
Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş dnes povedal, že Turecko sa mósulskej operácie zúčastní, ak do nej nebudú zapojené sýrske kurdské milície YPG. Turecko ich radí k teroristickým skupinám.
Medzi Irakom a Tureckom panuje napätie kvôli prítomnosti tureckých vojakov na irackom území. Ankara tvrdí, že sú tam, aby pomáhali cvičiť irackých vojakov na boj proti IS, Bagdad ale trvá na tom, že k tureckej misii nedal súhlas.
Prítomnosť Turkov považuje za porušenie suverenity. Kurtulmuş dnes uistil, že tureckí vojaci vo výcvikovom tábore Bašika zostanú, kým nebude IS vytlačený z Mósulu. Podľa agentúry Reuters má Turecko na irackom severe 2000 vojakov.
Do turecko-irackého sporu sa zamiešali v utorok USA. Ich ministerstvo zahraničia vydalo vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že všetky zahraničné jednotky by mali v Iraku pôsobiť len v spolupráci a so súhlasom tamojšej vlády.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok k napätiu prispel výrokom, že Turecko nemôže byť vylúčené z oslobodzovacej operácie v Mósule a že svojich vojakov z Bašiky nestiahne, keďže turecká armáda nebude prijímať rozkazy z Bagdadu.
Ešte predtým Ankara vyvolala v Bagdade búrku tvrdením, že ak zapojí Irak do boja o prevažne sunnitský Mósul šiitske milície, vyvolá vojnu medzi sunnitmi a šiitmi.
Agentúra Reuters získala informácie o situácii v Mósule a podľa svedkov tam IS pripravuje samovražedných atentátnikov. Umiestnil výbušniny pod mostami a znásobil hliadky. Členovia islamskej radikálnej organizácie si vraj oholili brady, aby splynuli s miestnou populáciou. Vykopali tiež tunely, často menia svoje veliteľské stanovištia a vyhrážajú sa smrťou všetkým, ktorí budú hovoriť o "oslobodení" Mósulu.
V meste je podľa jedného svedka vidieť aj osemročné deti s pištoľami. Dostali za úlohu získavať informácie o občanoch a odovzdávať ich IS. "Pohľad na to, ako sa z mósulských detí stávajú budúci teroristi, je srdcervúci. Povedal som svojmu sedemročnému synovi všetko o autizme a poučil ho, aby sa vyhol naverbovaniu tým, že bude predstierať duševnú chorobu," povedal jeden svedok agentúre Reuters.
Humanitárne organizácie predpovedajú veľkú utečeneckú vlnu, v prvých dvoch týždňoch po začatí bojov z Mósulu podľa nich ujde 200 000 ľudí.