Taliansky premiér Mario Draghi sa dnes vyslovil za povinné očkovanie proti covidu-19. Štát by mal podľa neho povinnosť zaviesť, keď Európska agentúra pre lieky (EMA) definitívne schváli covidové vakcíny. Talianska vláda tiež pracuje na rozšírení používania covidových certifikátov, informovala agentúra ANSA.
Do konca septembra by malo byť podľa predstáv Draghiho kabinetu zaočkovaných 80 percent ľudí starších ako 12 rokov, ktorí môžu vakcínu proti covidu-19 dostať.
O tom, ako môže tretia vlna pandémie zasiahnuť slovenské nemocncie, sme sa v HNtelevízii minulý týždeň rozprávali s lekárom Petrom Visolajským:
Povinne po definitívnom schválení
Na otázku, či je za povinné očkovanie, keď vakcíny budú definitívne schválené európskym regulátorom, odpovedal taliansky premiér stručným "áno". V súčasnosti sú vakcíny v Európskej únii schválené v núdzovom režime. Napriek tomu Taliansko, ako jedna z prvých európskych krajín, zaviedla povinné očkovanie pre zdravotníkov a ošetrovateľov. Podobný krok v EÚ neskôr urobili tiež Francúzsko či Grécko.
Draghi tiež uviedol, že vláda rozšíri používanie covidových pasov. Povedal, že zatiaľ nevie, kedy sa tak stane. V posledných dňoch sa v Taliansku debatuje o tom, že preukazy o bezinfekčnosti bude potrebné predložiť pri vstupe na pracovisko. Tento návrh podporujú združenia zamestnávateľov, proti sú odbory.
Od začiatku augusta sa v Taliansku ľudia musia preukázať covidovým certifikátom pri vstupe do vnútorných priestorov reštaurácií či múzeí, od stredy aj v diaľkových spojoch. Pedagógovia sa musia preukazovať covidovým pasom aj pri vstupe na svoje pracovisko v školách a na univerzitách.
Protestovali tisíce ľudí
Proti rozšíreniu povinnosti preukazovať sa covidovým pasom v posledných týždňoch v Taliansku protestovali tisíce ľudí, vládni politici dostali od odporcov vyhrážky. Úplne jednotná nie je v otázke ani vládna koalícia, ktorá združuje široké spektrum strán. Pravicová Liga hlasovala v stredu s opozíciou pre pozmeňovacie návrhy, ktoré by mali povinnosti uvoľňovať. Návrhy síce neuspeli, postoj Ligy však vyvolal kritiku ďalších koaličných strán.
Cieľom talianskej vlády je, aby do konca septembra bolo zaočkovaných najmenej 80 percent ľudí, ktorí môžu vakcínu dostať. Podľa ministerstva zdravotníctva zaočkovanosť ľudí starších ako 12 rokov v súčasnosti činí 70,5 percenta. Dokončené očkovanie má v Taliansku, kde žije 59 miliónov ľudí, 38,1 milióna osôb.
Taliansko epidémia covidu-19 veľmi tvrdo zasiahla, a to hlavne pri prvej vlne na jar minulého roka. Mierne zvýšenie denného počtu nových prípadov infekcie krajina zaznamenáva aj v posledných týždňoch. Dnes úrady uviedli, že zaznamenali za posledných 24 hodín 6 800 nových prípadov a 61 úmrtí v súvislosti s chorobou covid-19. Od začiatku epidémie Taliansko eviduje 4,5 milióna prípadov nákazy koronavírusom a cez 129 000 úmrtí.