Čína dnes vypustila do kozmu svoje druhé experimentálne laboratórium Tchien-kung 2. Podľa analytikov ide o ďalšiu známku čím ďalej tým väčšej vyspelosti vesmírneho programu, ktorý pokračuje s podporou čínskej armády. Informovala o tom agentúra AP.
Tchien-kung 2 vyniesla do vesmíru raketa Dlhý pochod 7, ktorá odštartovala dnes krátko po 22:00 miestneho času (16:00 SELČ) zo strediska Ťiou-čchüan na okraji púšte Gobi v severnej Číne. Ide o ďalšiu fázu príprav na umiestnenie vlastnej stálej vesmírnej stanice s kozmonautmi na obežnú dráhu okolo Zeme. Tá by podľa plánov Pekingu mala fungovať okolo roku 2022.
V roku 2013 sa zdržiavali v kozme traja čínski astronauti, ktorí strávili dva týždne na palube experimentálneho kozmického laboratória Tchien-kung 1 (Nebeský palác). To bolo na obežnej dráhe od roku 2011 a tento rok bola jej prevádzka oficiálne ukončená.
Budúci mesiac potom odštartuje do vesmíru kozmická loď Šen-čou 11 s dvoma kozmonautmi, ktorí pri ňom zakotví. V laboratóriu by mali stráviť zhruba mesiac, uviedla v stredu hovorkyňa čínskeho vesmírneho programu. Základný modul pre prvú stálu čínsku vesmírnu stanicu plánuje Čína inštalovať na obežnú dráhu okolo roku 2018. V prevádzke by mala byť stanica zhruba v roku 2022.
Čína sa po niekdajšom Sovietskom zväze a po Spojených štátoch stala v roku 2003 len treťou krajinou, ktorá dokázala vlastnými silami vyniesť na obežnú dráhu človeka. V roku 2008 prvý čínsky kozmonaut vystúpil do voľného priestoru a v roku 2013 pristála nepilotovaná čínska vedecká sonda na Mesiaci. Podľa odborníkov ale čínsky kozmický program za americkým a ruským ešte stále zaostáva.