V piatok večer turecký vojenský personál zablokoval mosty cez Bosporskú úžinu v Istanbule, nasadil tanky na hlavnom mestskom letisku, a poslal nízko letiace lietadlá a vrtuľníky hliadkovať nad hlavným mestom Ankara.
Podľa vysoko postavených činiteľov tureckej vlády - vrátane premiéra Binaliho Yildirima, ktorý mal prejav na tureckej televíznej stanici NTV - ide o pokus o vojenský puč proti vláde tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý vydesil mnoho ľudí v krajine.
Skupina, ktorá tvrdí, že zastupuje tureckú armádu, vydala vyhlásenie, v ktorom oznámila, že "úplne prevzala správu krajiny a obnovila ústavný poriadok, ľudské práva a slobody, právny poriadok a všeobecnú bezpečnosť, ktorá bola poškodená."
Ak by bol puč úspešný, dostal by Washington do prekérnej situácie. Erdogan je slobodne zvolený do vedenia jednej z najmocnejších krajín svojho regiónu, a navyše Turecko, ako člen NATO, nedávno normalizovalo svoje vzťahy s Izraelom, najbližším americkým spojencom na Strednom východe. Verejne podporiť vojenský prevrat by bolo pre Biely dom politicky náročné, najmä ak vezmeme do úvahy trvalé snahy o šírenie demokratických hodnôt v zahraničí a špeciálne v regióne Stredného východu.
Zároveň sa však mnoho ľudí v Obamovej administratíve so stále väčším znepokojením pozerá na rastúcu autoritársku politiku prezidenta Erdogana, ktorá zahŕňa širokú škálu zákrokov proti novinárom a ochrancom ľudských práv v krajine. Washington tiež obvinil Erdogana z nedostatočných snáh urobiť dosť pre zastavenie toku zahraničných bojovníkov lojálnych k islamskému štátu do Sýrie.
Načasovanie prevratu môže súvisieť s každoročným summitom tureckej armády, na ktorom sa určuje postup pri povyšovaní horných radov ozbrojených síl. V roku 2011 napríklad celá generalita tureckej armády odstúpila kvôli hnevu zo zatknutia vyšších dôstojníkov, ktorí boli obvinení z plánovania prevratu. Tento summit sa mal konať 1. augusta.
Niektorí pozorovatelia špekulujú o tom, že tento pokus o štátny prevrat mohli uskutočniť frakcie vnútri armády, ktoré sa báli, že by sa po summite dostali na vedľajšiu koľaj, a radšej sa sami pokúsili determinovať vývoj udalostí.