Militanti z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) dnes zverejnili fotografie, ktoré podľa ich tvrdení zachytávajú ničenie starovekého chrámu boha Baalšamína z čias Rímskej ríše v sýrskom meste Palmýra. Zničenie vzácnej pamiatky označilo už v pondelok UNESCO, agentúra OSN na ochranu kultúrneho dedičstva, za vojnový zločin.
Päť fotografií rozšírili na sociálnych médiách. Zaznamenávajú, ako militanti nesú dovnútra chrámu výbušniny, rozmiestňujú ich okolo jeho múrov, samotnú explóziu a potom trosky, informovala dnes tlačová agentúra Reuters.
Militanti vyhodili chrám do vzduchu v nedeľu 23. augusta, uviedol šéf štátneho úradu na ochranu historických pamiatok v Sýrii Maamún Abdulkarím. Bojovníci však až doteraz snímky nezverejnili. Agentúre Reuters sa nepodarilo nezávisle overiť pravosť fotografií.
Chrám boha Baalšamína bol postavený takmer pred 2000 rokmi a explózia vážne poškodila jeho vnútornú časť. Takisto spôsobila zrútenie okolitých stĺpov. UNESCO označilo chrám za symbol historickej a kultúrnej rozmanitosti Sýrie, ktorú sa Islamský štát podľa UNESCO snaží vymazať z povedomia ľudí.
Zničenie chrámu nasledovalo po tom, ako IS odrezal hlavu 82-ročnému archeológovi Chálidovi Asaadovi, ktorý sa štyri desaťročia staral o veľkolepé zrúcaniny z čias Rímskej ríše v Palmýre, zapísané do zoznamu Svetovému dedičstva UNESCO. Islamisti potom Asaadovo telo zavesili na stĺp z čias Rímskej ríše na námestí v centre Palmýry.
IS, ktorý ovláda rozsiahle územia v Iraku aj Sýrii, dobyl púštne mesto Palmýra od vládnych síl v máji, ale spočiatku staroveké pamiatky nepoškodzoval ani neničil.
IS vraždí ľudí, ktorých obviňuje z podporovania vlády, v starovekom amfiteátri v Palmýre, informovali aktivisti.
Palmýra je preslávená tým, že sa v nej nachádzajú niektoré z najrozsiahlejších a najlepšie zachovaných zrúcanín z obdobia Rímskej ríše na svete.