Podľa francúzskych výskumníkov to dokazuje ustálená úmrtnosť medzi nejzdatnejšími jedincami z radov športovcov a osôb, ktoré v zdraví prekročili stodesiate narodeniny. Kým sledovaní športovci umierajú v priemere vo veku 80 až 85 rokov, takzvaní superstoroční spravidla neprekonajú vek 115 rokov, informovala agentúra AFP.
V štúdii zverejnenej v americkom časopise Journal of gerontology vedci z francúzskeho ústavu pre biomedicínu a epidemiológiu v športe IRMES sa domnievajú, že tento poznatok posilňuje argumenty, že život súčasného človeka má svoje hranice, informovala agentúra AP.
Vedci skúmali všetkých 1205 "superstoročných" (125 mužov a 1080 žien), ktorých dátum narodenia bol úradne potvrdený a ktorí zomreli v rokoch 1899 až 2013. Pozorovali tiež 19 tisíc športovcov, ktorí sa zúčastnili olympijských hier od roku 1896 a zomreli pred koncom minulého roka. Títo športovci žili spravidla dlhšie než ich príbuzní.
Podľa vedúcej výskumu Juliany Anterovej-Jacqueminovej žiadny elitný športovec napriek zdravému životnému štýlu dodnes neprekročil 110. rok života - ten najstarší zomrel vo veku 105 rokov. A pri "superstoročných" doposiaľ nikto neprekonal rekord dlhovekosti Francúzky Jeanne Calmentovej, ktorá zomrela v roku 1997 vo veku 122 rokov. Jedna osoba sa dožila 119 rokov, zvyšok zomrel najviac v 115 či 116 rokoch.
Podľa Anterovej-Jacqueminovej ľudstvo tak zrejme dospelo k fyziologickému vekovému "stropu", ktorý je daný genetickým vybavením a je tiež ovplyvňovaný klesajúcou kvalitou životného prostredia.
Vedci pripúšťajú, že počet monitorovaných ľudí je "relatívne nízky" a že ich zistenia môžu byť v budúcnosti prekonané vplyvom zatiaľ neznámych faktorov.