Ruský prezident Vladimir Putin dnes v kazašskej Astane na stretnutí so svojimi náprotivkami z Bieloruska a Kazachstanu navrhol, aby ich tri krajiny začali uvažovať nad vytvorením spoločnej menovej únie.
"Myslíme si, že nastal čas hovoriť o možnosti vytvoriť perspektívne valutovú úniu," uviedol Putin, podľa ktorého za predpokladu tesnej spolupráce je "ľahšie reagovať na vonkajšie finančné a ekonomické hrozby a chrániť náš spoločný trh".
Putinove dnešné rokovania s Alexandrom Lukašenkom a Nursultanom Nazarbajevom boli venované diskusii o ekonomických problémoch, ktorým čelia ich krajiny, ktoré sú členmi Eurázijskej ekonomickej únie (EEÚ).
Lukašenko a Nazarbajev na Putinov návrh bezprostredne nereagovali. Agentúra Reuters v tejto súvislosti citovala výrok kazašského reformátora Grigorija Marčenka, ktorý predpokladá, že zavedenie spoločnej meny v tomto priestore by si vyžiadalo 10 až 12 rokov.
Putinov návrh zrejme súvisí s pádom rubľa, ktoré zasiahlo obchodné transakcie Ruska s jeho partnermi v postsovietskom priestore, akými sú aj Bielorusko a Kazachastan.
EEÚ v súčasnosti združuje Bielorusko, Rusko, Kazachstan a Arménsko. V priebehu tohto roku sa jej plným členom stane aj Kirgizsko. O vstupe doň uvažujú aj niektoré ďalšie postsovietske republiky ako Tadžikistan či Uzbekistan.
Lukašenko dnes v súvislosti s tým zdôraznil, že všetci uchádzači o členstvo sa musia pridržiavať princípov EEÚ. Samotná únia má záujem o spoluprácu aj s ďalšími krajinami - Vietnamom či Azerbajdžanom.