Britský premiér David Cameron dnes uviedol, že Európa a Spojené štáty vyslali ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi jasný signál, že ak sa nevyrieši kríza na Ukrajine, bude jeho krajina od svetového spoločenstva izolovaná.
"Myslím si, že Rusko musí vedieť, že medzi Amerikou a Európou existuje naozajstná jednota v úmysle zabezpečiť, aby sme na európskom kontinente nemali nijaký permanentný zmrazený konflikt," povedal Cameron novinárom po skočení summitu hospodársky najvyspelejších krajín sveta G20 v austrálskom meste Brisbane.
"Ak by tomu tak ale malo byť, nemyslím si, že vzťahy medzi Ruskom na jednej strane a Britániou a Európou a Amerikou na strane druhej môžu byť to isté," poznamenal podľa agentúry Reuters predseda britskej vlády.
Cameron upozornil, že geopolitické riziko pokračujúceho konfliktu na Ukrajine vyvažujú riziká ďalších ekonomických sankcií. Za to, že Rusko podporuje proruských povstalcov na Ukrajine, sa na summite G20 dostalo Putinovi od niekoľkých svetových lídrov ostrej kritiky: ukrajinský konflikt si tento rok vyžiadal už vyše 4000 ľudských životov.
"Dúfam, že Putin sa ešte aj v tomto neskorom štádiu dokáže vydať inou cestou," povedal Cameron s tým, že ruský prezident podľa neho "vidí, že je teraz na križovatke".
Americký prezident Barack Obama dnes vyhlásil, že Rusko zostane medzinárodným spoločenstvom izolované, ak bude jeho prezident Vladimir Putin pokračovať v porušovaní medzinárodného práva a dohôd zameraných na ukončenie konfliktu na Ukrajine.
"Z tohto hľadiska naše sankcie, ktoré sme zaviedli, zaberajú celkom dobre," povedal Obama po skončení dvojdňového summitu hospodársky najvyspelejších krajín sveta G20 v austrálskom meste Brisbane.
"Túto možnosť si ponechávame aj naďalej - máme svoje tímy, ktoré nepretržite zhodnocujú mechanizmy na vyvinutie ďalšieho tlaku, ak bude potrebný," konštatoval podľa agentúry Reuters šéf Bieleho domu.