Záchranári zatiaľ nenašli žiadnych preživších v troskách lietadla spoločnosti China Eastern Airlines, ktoré v pondelok havarovalo so 132 ľuďmi na palube v horách na juhu Číny. S odvolaním sa na čínske štátne médiá o tom dnes informovala agentúra AP. Čínske ministerstvo zahraničia uviedlo, že v lietadle neboli žiadni cudzinci. Podľa čínskych úradov vyšetrovanie príčiny nehody komplikujú rozsiahle škody na havarovanom stroji.
"Doteraz sme nenašli žiadnych preživších," potvrdil dnes popoludní šéf bezpečnosti Čínskeho úradu pre civilné letectvo (CAAC). Zopakoval tiež, že úspešné doteraz nebolo ani pátranie po čiernej skrinke, ani určenie príčiny nešťastia. Záchranári na mieste našli obhorené zvyšky preukazov totožnosti, kabeliek a peňaženiek.
"Na mieste sa našli trosky lietadla, ale doteraz sa nepodarilo nájsť nikoho z ľudí na palube, s ktorými sa stratil kontakt," oznámila dnes ráno televízia CCTV po viac ako 18 hodinách od havárie. Záchranári na mieste našli obhorené zvyšky preukazov totožnosti, kabeliek a peňaženiek.
Zasahujú stovky ľudí
Šesť rokov starý Boeing 737-800 havaroval v Čuangskej autonómnej oblasti Kuang-si. Lietadlo smerovalo z mesta Kchun-ming do Kantónu. Stroj, ktorý odštartoval v pondelok 13:11 miestneho času (6:11 SEČ), po 14:20 miestneho času (7:20 SEČ) strácal rýchlosť a následne začal prudko klesať. Nad mestom Wu-čou sa kontakt s lietadlom stratil.
Na miesto sa vydali záchranári a tiež asi 600 vojakov, policajtov a hasičov. Nehoda spôsobila na horskom svahu veľký požiar, ktorý bol vidieť aj na satelitných snímkach NASA. Trosky sú podľa AP rozptýlené na veľkej ploche, niektoré na zelených poliach, ďalšie v odľahlých častiach lesa.
Na záberoch z kamery automobilu zverejnených v čínskych médiách možno vidieť stroj, ktorý sa pod veľkým uhlom rýchlo blíži k zemi. Iná bezpečnostná kamera podľa zahraničných médií zachytila zrejme rovnaké lietadlo padajúce strmhlav. Pravosť záberov sa nedá overiť.
Záchranári sa snažia nájsť tiež čierne skrinky, v ktorých sú uložené letové údaje a hlasové záznamy z pilotnej kabíny, dôležité pre vyšetrovanie havárie. Na pátranie využijú aj drony. Záchranné práce podľa štátnych médií sťažuje hornatý terén s hustou vegetáciou. Na miesto nehody vedie iba jedna nespevnená cesta pre peších či motocykle. V oblasti navyše začalo dnes pršať.
Polícia prístup na miesto obmedzuje a kontroluje každé vozidlo prichádzajúce do najbližšej dediny Mo-lan-ku. Zarmútení príbuzní sa medzitým zhromažďujú na letiskách v Kchun-mingu a v Kantone a s obavami čakajú na správy o svojich blízkych.
Prezident Českej republiky Miloš Zeman zaslal v súvislosti s nehodou čínskej hlave štátu Si Ťin-pchingovi kondolenčný telegram. "S hlbokým zármutkom som prijal správu o tragickej havárii lietadla spoločnosti China Eastern Airlines v horách Čuangskej autonómnej oblasti Kuang-si, ktorá si vyžiadala viac ako sto obetí na životoch," Napísal český prezident.
Najlepšia v bezpečnosti
Príčina nehody zostáva naďalej neznáma. Štátne médiá informovali, že spoločnosť China Eastern Airlines dočasne stiahla všetky Boeingy typu 737-800 z prevádzky. Podľa leteckých expertov ide o neobvyklý krok, ak sa nepreukáže, že s modelom je nejaký problém.
Čína má viac lietadiel 737-800 ako ktorákoľvek iná krajina. Vlastní ich takmer 1200. Ak by k rovnakému kroku pristúpili aj ďalšie čínske aerolínie, mohlo by to narušiť domáce lety.
Čína patrí v posledných rokoch v bezpečnosti leteckej dopravy k najlepším na svete, napísala agentúra Reuters. Posledná smrteľná nehoda civilného tryskového lietadla sa tam stala v roku 2010, keď za zlej viditeľnosti havarovalo lietadlo spoločnosti Henan Airlines, keď sa blížilo k letisku v I-čchune. Z 96 ľudí na palube 44 zahynulo.