Počet členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) od budúceho roka klesne. Stane sa tak po tom, ako organizáciu opustí Ekvádor, ktorý svoje rozhodnutie oznámil v utorok.
Ekvádorské ministerstvo energetiky informovalo o tom, že juhoamerická krajina od prvého januára už nebude členom OPEC.
Ako dôvod uviedlo finančné problémy.
Zároveň však poskytlo informáciu, že napriek odchodu z ropného kartelu "bude aj naďalej podporovať všetky kroky, ktorých cieľom je stabilizácia svetového trhu s ropou".
Ekvádor do OPEC vstúpil v roku 1972. O 20 rokov neskôr z organizácie vystúpil, pričom v roku 2007 sa k nej opätovne pripojil.
V rámci OPEC patrí k najmenším producentom. Podľa agentúry Bloomberg denne ťaží približne 530-tisíc barelov (jeden barel = 159 litrov), objem produkcie by však mohol zvýšiť na 564-tisíc barelov denne, prípadne aj výraznejšie.
Pre Ekvádor by to znamenalo zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu. Už predtým niekoľkokrát prekročil povolený ťažobný limit v rámci programu o znižovaní produkcie.
Zákon o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní
Do slovenskej legislatívy sa preberajú ustanovenia eurosmernice.
Zákon má podľa rezortu odradiť sprostredkovateľov aj daňovníkov od používania praktík potenciálne agresívneho daňového plánovania a prostredníctvom neho sa má účinne prispieť k úsiliu smerujúcemu k tomu, aby sa vytvorilo prostredie spravodlivého zdaňovania.
Zavádza sa ním automatická výmena informácií o cezhraničných opatreniach podliehajúcich oznamovaniu medzi príslušnými orgánmi členských štátov Európskej únie (EÚ).