Svet sa stáva čoraz menej mierumilovným miestom. Vyplýva to z hodnotenia Svetového indexu mieru (Global Peace Index – GPI), ktorý každoročne zhotovuje nezávislý Inštitút pre ekonómiu a mier.
GPI hodnotí krajiny sveta na základe 23 kritérií, ktoré určujú nakoľko daná krajina prispieva k mieru. Tieto kritériá sú rozdelené do troch kategórií – spoločenská bezpečnosť, rozsah prebiehajúceho domáceho a zahraničného konfliktu a úroveň militarizácie.
Svet sa zhoršuje
Celosvetové výsledky sa medziročne zhoršili o 0,27 percentuálneho bodu. Pokles mierumilovnosti je však dlhodobým trendom, za posledných desať rokov celý svet klesol o 2,38 percent. Oproti minulému roku sa hodnotenie zhoršilo 92 krajinám, zlepšilo sa v 73 prípadoch.
Regiónom, ktorý pre mier robí najviac je dlhodobo Európa. Aj tá však zaznamenáva zhoršenie. Autori štúdie ho odôvodňujú nárastom politickej nestability, dopadov terorizmu a vnímania kriminality.
Hrozba vojny
Regiónom, ktorý je označovaný za najmenej mierumilovný zostáva región Stredného východu a Severnej Afriky. Štyri z desiatich krajín na chvoste rebríčka sa nachádzajú v tejto oblasti. Dôvodom je pretrvávajúci ozbrojený konflikt a nestabilita v regióne.
Mierumilovnosť, ktorú rebríček meria však presahuje len prítomnosť ozbrojeného konfliktu v krajine. Zameriava sa aj na celkovú bezpečnosť danej krajiny pri čom sa posudzuje napríklad miera kriminality, či hrozby teroristického útoku.
Treťou oblasťou na ktorú sa rebríček zameriava je celkové zbrojenie danej krajiny. Táto oblasť sa zameriava na import a export zbraní jednotlivých krajín, ale napríklad aj na to, či štáty dodržiavajú svoje finančné záväzky voči mierovým fondom OSN.
Najmierumilovnejšou krajinou na svete je Island, na opačnom konci rebríčka skončila Sýria. Slovensko si o tri miesta polepšilo a skončilo na 22. priečke. Najvýraznejšie medziročné zlepšenie zaznamenali Gambia, Libéria, Irak, Burundi a Senegal. Najvýraznejšie zhoršenie na druhú stranu zaznamenali Katar, Demokratická republika Kongo, Togo, Španielsko a Mjanmarsko.