Svet prvýkrát od začiatku pandémie choroby covid-19 prekonal hranicu milióna novo nakazených koronavírusom za deň. Vyplýva to z dnes zverejnených prepočtov agentúry AFP, ktorá vychádzala z priemerného prírastku za uplynulých sedem dní.
Pred nebývalým počtom infekcií kvôli šíreniu variantov omikrón a delta v stredu varovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Podľa jej šéfa Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa svetu hrozí "cunami prípadov" koronavírusovej infekcie.
Prudký nárast počtu nakazených
V priemere sa od 23. do 29. decembra koronavírus potvrdil u 1 045-tisíc ľudí. Je to o 46 percent viac ako za predchádzajúcich sedem dní, píše AFP, ktorá vychádzala z verejne dostupných údajov jednotlivých krajín sveta. Predchádzajúci rekord svet zaznamenal v týždni od 23. do 29. apríla tohto roku.
Variant omikron, ktorý sa teraz šíri spoločne s deltou, spôsobil prudké nárasty počtu nakazených v mnohých európskych krajinách aj v Severnej Amerike.
Tieto dva regióny hlásia dohromady až 85 percent nových svetových prípadov nákazy. V Európe sa za posledných sedem dní koronavírus potvrdil u 4 022-tisíc ľudí, v USA a Kanade to bolo 2 264-tisíc ľudí.
V Ázii počet nových prípadov zaznamenal oproti predchádzajúcemu týždňu 12-percentný pokles; kontinent zaznamenal 268-tisíc nových infekcií.
Najvyššie prírastky
Predovšetkým západoeurópske krajiny v posledných dňoch hlásia najvyššie prírastky nakazených od začiatku pandémie. Napríklad Dánsko má v prepočte na počet obyvateľov najviac nových prípadov na svete.
Rekordná denná bilancia hlási aj Francúzsko, Británia, Taliansko alebo Spojené štáty, kde je omikron už dominantným variantom.
Vlna nových prípadov sa zatiaľ podľa AFP neprejavila v celkovom náraste počtu zomrelých v súvislosti s covidom-19. Počet obetí celosvetovo posledné tri týždne klesá.
Americká Univerzita Johnsa Hopkinsa uvádza, že sa koronavírusom od začiatku pandémie na svete nakazilo takmer 285 miliónov ľudí, z toho ich 5,4 milióna zomrelo.