Vláda francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona dnes navrhne sprísnenie francúzskych imigračných zákonov, vrátane tých, ktoré sa týkajú žiadateľov o azyl. Návrh podľa agentúry Reuters však môže vyvolať spory v rámci parlamentnej väčšiny.
Predkladaný dokument zdvojnásobuje dobu, počas ktorej môžu byť migranti žijúci vo Francúzsku nelegálne zadržiavaní, a to na 90 dní. Rovnako budú podľa neho skrátené lehoty na podanie žiadosti o azyl. Za nelegálne prekročenie francúzskych hraníc bude hroziť až rok vo väzení a vysoké pokuty.
Sporná reforma
Francúzska vláda uvádza, že chce zastávať spravodlivú a dôslednú prisťahovaleckú politiku a zdôrazňuje, že navrhovaný zákon má uľahčiť získanie azylu pre maloletých a skrátiť o polovicu čakaciu lehotu žiadateľov o azyl.
Zatiaľ čo Macronova parlamentná väčšina, tvorená zákonodarcami z ľavicového aj pravicového ideového spektra, bola doteraz veľmi zjednotená, návrh reformy imigračných zákonov v nej môže vyvolať spory, píše Reuters.
Posilňujú strach
Zákonodarca Mathieu Orphelin z Macronovej strany Vpred! (En Marche!) v utorok povedal, že predĺženie maximálnej zadržiavacej doby z 45 na 90 dní pre migrantov, ktorí vo Francúzsku žijú nelegálne, je problematické a navrhne pozmenenie predkladaného návrhu.
Jeho kolegyňa Sonia Krimiová povedala, že vláda nahráva strachu ľudí. "Nie je pravda, že všetci cudzinci vo Francúzsku sú teroristi a čerpajú sociálne dávky," povedala v decembri v príhovore pred francúzskym ministrom vnútra Gerardom Collombom.
Kritika z vonku
Macron je zahraničnými politológmi často označovaný za závan čerstvého vzduchu v obklopení populistov, ale návrh zákona o migrácii si vyslúžil hlasnú kritiku vo Francúzsku.
Významný ľavicový časopis L'Obs v januári zverejnil čiernobielu fotografiu Macrona s tvárou omotanou ostnatým drôtom; v nadpise stálo "Vitajte v krajine ľudských práv".
Jean-Claude Mas z nadácie Cimade na ochranu migrantov a žiadateľov o azyl uviedol, že vládny návrh je snahou obmedziť práva utečencov a migrantov vo Francúzsku.
Imigračná reforma by však možno zožala úspech u voličov. Podľa prieskumu spoločnosti BVA 63 percent francúzskych voličov verí, že vo Francúzsku žije príliš veľa migrantov.
Vlani malo Francúzsko rekordných viac ako 100-tisíc žiadateľov o azyl. To je ale stále podstatne menej ako Nemecko, ktoré malo vlani 186-tisíc novo prichádzajúcich žiadateľov o azyl. Ich počet sa ale výrazne znížil od migračnej vlny v roku 2015, kedy do krajiny dorazilo 890-tisíc osôb.