Kľúčové boli hlavne rokovania s krajinami pôvodu migrantov a s tými, cez ktoré migranti cestujú. Poľsko samotné by takú silu nemalo.
Teraz už prebiehajú návraty migrantov – a to ako z poľského územia za pomoci európskej agentúry Frontex, tak z Bieloruska vďaka rokovaniam okrem iného s Irakom.
Ohliadnutie za horúcou fázou krízy a zákulisné informácie zo zahraničných médií dali dohromady experti z projektu České záujmy v EÚ, ktorí oslovili odborníkov na bezpečnosť a migráciu - profesora Miroslava Mareša z Masarykovej univerzity, Víta Novotného z bruselského Wilfried Martens Centre for European Studies, bezpečnostného analytika Tomá Chlebečka a Víta Dostála, riaditeľa Asociácie pre medzinárodné otázky.
Neobvyklá jednota európskych lídrov v kríze, ktorú vyvolal bieloruský prezident Alexander Lukašenko na poľsko-bieloruskej hranici zneužívaním migrantov na hybridný útok na Poľsko, a tiež sústredené rokovania zástupcov Európskej komisie s krajinami, odkiaľ migranti pochádzajú a cez ktoré cestujú, zásadne prispeli k riešeniu situácie, zhodli sa experti oslovení projektom České záujmy v EÚ.
Poľsku samotnému sa v strážení európskej hranice darilo, bez sily EÚ za chrbte by však kríza trvala oveľa dlhšie. Európa mala reagovať rýchlejšie a flexibilnejšie, aj keď samotná pomoc so zastavením letov prebehla zo strany Komisie veľmi rýchlo.
Na ceste k zjednoteniu postupu v migračnej i návratovej politike je ešte mnoho prekážok – riešiť ich budú aj Česi počas...
Zostáva vám 85% na dočítanie.