Klimatická zmena priviedla v Indii v posledných 30 rokoch viac ako 59 000 farmárov k samovražde. Vyplýva to zo štúdie Kalifornskej univerzity, uviedla dnes organizácia Thomson Reuters Foundation. S rastúcimi teplotami môže ich počet ďalej rásť, upozorňuje štúdia.
Viac ako polovica indickej populácie je závislá na poľnohospodárskom sektore. Desiatky tisíc farmárov sa tak v posledných niekoľkých dekádach obesili alebo vypili pesticídy kvôli nesezónnym suchám a dažďom. Kvôli zničenej úrode sa totiž stretávajú s vysokými dlhmi.
Indická vláda už zaviedla odpisy úverov a systém poistenia plodín a dotuje napríklad aj hnojivá. Farmárske únie sa však sťažujú, že realizácia týchto opatrení je pomalá.
Podľa vedeckej pracovníčky z Kalifornskej univerzity Tammy Carletonovej sa od roku 1980 počet samovrážd v Indii takmer zdvojnásobil, každý rok si tak vezme život viac než 130 000 ľudí. Klimatická zmena je pritom príčinou samovraždy v siedmich percentách prípadov.
Len v roku 2015 tak spáchalo samovraždu viac ako 12 600 farmárov a poľnohospodárov, čo je desať percent z celkového počtu samovrážd v tomto roku.
Zo štúdie ďalej vyplýva, že každý stupeň nad 20-stupňovou teplotou priviedol k samovražde približne 65 ľudí v celej krajine.
"Ak nezasiahneme a nepomôžeme rodinám prispôsobiť sa teplejšej klíme, je pravdepodobné, že sa počet samovrážd bude, vzhľadom k neustále sa zhoršujúcej klimatickej zmene v Indii, zvyšovať," povedala Carletonová.