Riaditeľov veľkých firiem často fotia paparazzi napríklad kvôli milenkám, drahým vozidlám alebo na prestížnych udalostiach, nie však kvôli ich smartfónom. Šéfa Huaweiu Richarda Yu sa však v uplynulých týždňoch podarilo niekoľkokrát odfotiť s neznámym ohybným telefónom, zrejme prototypom, ktorý by sa mohol čoskoro objaviť v predaji. Oproti existujúcim modelom na trhu má tento telefón úplne unikátnu konštrukciu hneď s dvoma ohybmi.
Model s dvoma pántami by mal byť medzi existujúcimi modelmi úplne unikátnou záležitosťou. Zariadenie, ktoré na pohľad pôsobí ako štandardná skladačka, by mohlo ísť rozložiť do formy veľkého tabletu. A to môže byť dosť zásadná vec, pretože existujúce ohybné mobily formátu „kniha“ stále ponúkajú ohybné displeje s maximálnou uhlopriečkou okolo ôsmich palcov. Prototyp v rukách Richarda Yu však môže ponúknuť oveľa viac.
Dostupný aj pre širokú verejnosť?
Zároveň je veľmi zaujímavé, ako tenké je také zariadenie. Musíme brať do úvahy, že ide o tri vrstvy na sebe, ktoré v zloženom stave v rukách riaditeľa stále celkovou hrúbkou pôsobia ako celkom normálny mobil. To však korešponduje s faktom, že v poslednom čase už zvládajú výrobcovia stiahnuť hrúbku zariadenia v rozloženom stave pod päť milimetrov.
Pokiaľ by takýto mobil teda bol preložený na dvakrát, stále by výsledná hrúbka zariadenia mala byť menšia ako 15 milimetrov, čo má dnes pomaly každý druhý smartfón v odolnom kryte.
Richard Yu sa mimochodom už nechal počuť, že by sme sa o tomto tajomnom smartfóne mohli dozvedieť viac za mesiac. Teda už v septembri sa dočkáme prvého „trojskladacieho“ smartfónu. Jeho najväčším plusom má byť obrovský displej v otvorenom stave. Ten má mať uhlopriečku desať palcov, čo už je veľkosť plne nahradzujúca tablet.
Dá sa očakávať, že novinka bude používať vlastný systém Harmony OS, ktorú čínsky výrobca dlho vyvíja a už by mal byť pripravený pre širokú dostupnosť. Použiť systém Android s oficiálnym využitím služieb Googlu výrobca kvôli sankciám bohužiaľ už nejaký čas nemôže.
Nebude to lacné
Nedokážeme si však ani predstaviť, koľko by taká vec nakoniec mohla stáť. Práve ohybné telefóny s tenkým profilom sú extrémne drahé na výrobu kvôli komplexite ohybného pántu a taktiež nutnosti vyrábať extrémne tenké súčiastky, vrátane napríklad batérie alebo optiky fotoaparátov.
Cena potom často presahuje 1 600 až 2 000 eur. A teraz si predstavme, koľko by muselo stáť zariadenie s dvoma pántami a doteraz najväčšou ohybnou obrazovkou. Navyše je potrebné dodať, že Huawei je drahá značka, a to aj na domácom čínskom trhu.