StoryEditor

My do neho balíme rezne, on mobily. Rumun ich v alobale prepašoval desiatky

26.08.2024, 16:00
  • Svojím spôsobom očakávateľný, avšak aj trochu bizarný spôsob pašovania tovaru, zvolil muž z Rumunska.
  • Talianska polícia totiž v jeho batožine objavila podozrivé balíčky, pri pohľade na ktoré by sa mnohým mohli začať zbiehať sliny, ale zbytočne.
  • Namiesto obľúbenej desiaty mnohých tuzemských výletníkov a dovolenkárov totiž ukrývali nestráviteľný a cennejší obsah.

Z videa zhotoveného talianskou políciou, ktoré publikoval britský portál Daily Mail, by sa mohlo zdať, že policajti majú čo do činenia len so stále hladným výletníkom. Desiatky balíčkov skutočne na prvý pohľad evokujú, že by sa v alobale skrývala tradičná desiata Slovákov mieriacich k moru či na celodenný výlet. Teda chlieb s rezňom. V skutočnosti by si však na ich obsahu nikto nepochutnal.

Talianski policajti totiž v balíčkach z alobalu, ktoré boli v silnej vrstve látky uložené v cestovnom kufri štyridsaťročného muža z Rumunska mieriaceho vlakom zo švajčiarskeho Zürichu do talianskeho Milána, objavili celkom 121 smartfónov. Medzi nimi bolo 71 iPhonov a 29 zariadení Samsung vrátane skladacích modelov. V každom z balíčkov boli telefóny vyskladané po troch až štyroch kusoch.

Ku kontrole osobnej batožiny pristúpili policajti po tom, čo podľa webu talianskej finančnej polície (Guardia di Finanza) získali podozrenie po mužovej reakcii na otázku, či má nejaký tovar na preclenie. Rezolútne totiž poprel, že by mal pri sebe čokoľvek na deklaráciu.

Telefóny pochádzali z jedného podujatia

Nie je známe, prečo Rumun telefóny obalil alobalom. Možno sa domnieval, že by takto mohol oklamať prípadné röntgenové skenery. Lenže ich lúče alobal „presvieti“. A aj keby našiel spôsob, ako obsah balíčkov pred colníkmi utajiť, tak podozrenie by u nich vzbudil už len samotný obsah kufra.

Muž, ktorý nebol schopný doložiť pôvod telefónov, bol na mieste zadržaný. Telefóny boli zabavené kvôli podozreniu, že by mohli pochádzať z trestnej činnosti. To sa čoskoro skutočne potvrdilo.

Colníkom zo švajčiarskeho Chiassu sa totiž podarilo zistiť, že všetky telefóny, ktoré sa muž snažil prepašovať do Talianska, boli stratené či ukradnuté počas tanečnej párty Street Parade, ktorá sa konala 10. augusta v Zürichu. Policajti teraz vynakladajú úsilie, aby sa všetky telefóny vrátili ich právoplatným vlastníkom.

Ukradnuté mobily končia tisíce kilometrov ďaleko

Nie vždy sa však okradnutí so svojimi telefónmi opätovne stretnú. Policajti ani colníci totiž nedokážu odhaliť všetkých pašerákov, a tak mnohé telefóny končia tisíce kilometrov ďaleko na čiernom trhu alebo napríklad ako zdroj náhradných dielov.

Svoje o tom vie napríklad Georgina Banhamová, ktorú vlani okradol muž na bicykli v juholondýnskom Walworthe. Stalo sa to vo chvíli, keď krátko po presťahovaní išla večer do miestneho supermarketu a počas toho zavolala svojmu otcovi.

"Niekto prišiel zozadu, schmatol ho (mobil) a odišiel na bicykli," povedala britskej BBC s tým, že sa obratom vrátila do svojho bytu, kde cez webové stránky Metropolitnej polície krádež nahlásila. Dostala automatický e-mail s číslom prípadu, ale nikto ju nekontaktoval. Telefón sa jej podarilo následne lokalizovať. Videla tak, ako z Londýna putoval cez Dubaj do čínskeho Šen-čenu.

image

Light Phone III FOTO: Light

Svoj iPhone v čínskom Šen-čene lokalizovala aj Irina Issakovová. Telefón jej v decembri 2022 z ruky vytrhol neznámy muž vo chvíli, keď sa vracala nočným autobusom domov. Zlodej z autobusu vyskočil a zmizol v temných uličkách. Krádež síce nahlásila na polícii, ale pomoci sa nedočkala, hoci sa telefón po pár dňoch ohlásil z malej rezidenčnej štvrte na južnom okraji San Francisca. O dva týždne neskôr sa potom jej iPhone ohlásil znova, avšak už z tisíce kilometrov vzdialeného Šen-čenu.

Najmä práve vyššie spomínaný Londýn sa v posledných rokoch stretáva s výrazným nárastom krádeží mobilných telefónov. Zlodeji tu často využívajú elektrobicykle či elektrické skútre, vďaka ktorým dokážu z miesta rýchlo zmiznúť. Len v roku 2022 bolo v Londýne podľa policajnej štatistiky ukradnutých 90 854 mobilných telefónov, teda v priemere 250 mobilov denne alebo v priemere jeden prístroj každých šesť minút.

01 - Modified: 2024-11-19 11:44:52 - Feat.: - Title: Švajčiarsko má obavy zo zvýšenia ciel v USA. Vláda zvažuje, ako reagovať 02 - Modified: 2024-11-19 10:34:48 - Feat.: - Title: Pri výbuchu nelegálnej továrne na pyrotechniku pri Neapole zomreli traja ľudia 03 - Modified: 2024-11-19 08:49:46 - Feat.: - Title: Blanár odcestoval do Švajčiarska, rokovať bude o Ukrajine či ekonomike 04 - Modified: 2024-11-18 16:45:05 - Feat.: - Title: Po výbuchu v sklade pri talianskom Neapole hlásia troch mŕtvych 05 - Modified: 2024-11-18 15:56:49 - Feat.: - Title: Dvaja ľudia zahynuli na juhu Talianska, pravdepodobne po výbuchu pyrotechniky
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
20. november 2024 06:26