Prečítajte si rozhovor s Benom Makuchom, s ktorým sa HN porozprávali na bezpečnostnej konferencii Globsec 2023.
Pokrývate široké spektrum tém od kyberšpionáží cez úniky informácií, ISIS až po hackerov. Kedy ste sa rozhodli stať investigatívnym novinárom?
V podstate som začal tak, že som sledoval cesty západných zahraničných bojovníkov, ktorí sa pridali k ISIS z Kanady, USA a Európy. Začali sa objavovať v online priestore na Twitteri a sociálnych sieťach ako Ask.fm a podobne. V tom čase ľudia vnímali terorizmus ako tie veľké predstavenia na videozáznamoch na spôsob Usámu bin Ládina.
Títo chlapci však o tom tweetovali. A ja som len začal overovať, či ide o skutočnú vec. Vtedy ma to pohltilo. Začal som sledovať spravodajské agentúry vyšetrujúce kybernetické vojny a tiež sledovať aj americké krajné pravicové hnutie či nacistické hnutie. Bolo to okolo roku 2013 až 2014, zhruba v období zrodu hnutia ISIS a dobytia Mosulu.
Ako využívajú teroristi v praxi sociálne siete a internet pre svoje aktivity a nábory?
Či už ide o teroristickú skupinu, extrémistické organizácie, alebo dokonca politické hnutie, v dnešnej modernej dobe ich zvyčajne vedie vo všeobecnosti niekto mladý, ľudia okolo dvadsiatky. Predtým sa využívali brožúry, letáky, časopisy, pretože to bol hlavný druh médií v tom období. Bolo to najpútavejšie a najjednoduchšie rozptýliť medzi ľudí a získať ich danými myšlienkami. Al-Káida využívala v 80. a 90. rokoch časopisy.
Čo sa týka sociálnych médií a sietí, skupiny ako ISIS a al-Káida tiež na nich operujú, no nie sú v tom veľmi dobré. Keď sa však pozrieme na americké krajné pravicové hnutia, napríklad Divízia Atomwaffen či The Base, tí sú neskutočne dobrí na sociálnych sieťach, pretože sú široko populárne medzi mladými ľuďmi okolo 20 rokov.
Títo chápu, čo je TikTok, Twitter, chápu memečka a porozumeli jazyku internetu. Samozrejme, že túto výhodu využívajú v kontakte s ľuďmi, ktorých chcú získať do svojich radov. To vidíme aj vo vládnych organizáciách, CIA si napríklad založila Telegram.
Zostáva vám 82% na dočítanie.