Časopis Forbes publikoval zaujímavé zistenie o probléme prehliadača Google Chrome bežiacom na operačnom systéme Windows. Podľa neho nedovolí kvôli neustálym kontrolám prehliadač využiť naplno úsporné funkcie, čo sa negatívne prejaví na výslednej výdržou batérie.
Ian Morris z Forbesu zverejnil už nejakú dobu kolujúcu informáciu, že prehliadač Chrome je vo Windows pomerne náročný na spotrebu. Novinár prehliadač Chrome využíva hojne a v podstate ho nevypína. Ako píše na serveri, má na ňom neustále spustené služby Googlu ako Gmail, webový kancelársky balík Google Docs a ďalšie. Samozrejme ho tiež využíva na prechádzanie webov.
Veľmi ho preto prekvapilo, keď zistil, že práve tento prehliadač mu výrazne rýchlejšie vybíja batériu notebooku a môže byť zodpovedný aj za spomaľovania systému.
Zlá správa
Po ďalšom skúmaní sa potom dopátral príčiny problému. Je ním zlá správa: vysielanie požiadaviek na procesor, ktoré ho nútia byť neustále v pohotovosti, a zamedzujú mu tak prejsť do úsporného režimu. Konkrétne ide o veličinu označovanú ako taktovacia frekvencia systémových hodín (system clock tick rate).
Bežne sa majú aplikácie vo Windows "pýtať" procesora pri nečinnosti každých 15,625 ms, ale Chrome vysiela požiadavku na milisekundu. To v prepočte znamená, že prehliadač "budí" zodpovedajúcu časť procesoa tisíckrát za sekundu, zatiaľ čo iné nečinné procesy by to mali robiť 64-krát. Z toho vyplýva, že systém tak nemôže dostatočne využívať úsporné procesy a to má vplyv ako na celkovú spotrebu, tak predovšetkým na notebookové batérie. Energia z nich tak môže unikať až o 25 percent rýchlejšie.
Ukážka problému prehliadača Chrome, ktorý znižuje schopnosti Windows využiť naplno úsporné režimy. V čiernom boxe v príkazového riadku vidíte požiadavky na procesor.
Riešenie neexistuje
Problém nastáva v okamihu, keď v prehliadači ukončíte priebeh nejakého náročnejšieho procesu, napríklad prehrávanie videa cez YouTube. Zatiaľ čo v Internet Exploreri po zatvorení záložky klesnú požiadavky na spomínaných 16,625 ms, pri Chrome zostávajú na jednej milisekunde, kým nie je celý prehliadač vypnutý.
Na vývojárskych fórach sa užívatelia tomuto problému už dva roky venujú, ale zatiaľ bez jasného výsledku.
vse