Kórejskej firme LG sa to po kreatívnej stránke v poslednej dobe celkom rozbehlo. Dôkazom je nový model Wing s otočnou konštrukciou, informuje portál iDnes.cz. Je to konštrukčne jeden z najneobvyklejších smartfónov, aký sme kedy videli.
Na prvý pohľad vyzerá normálne, lenže na ten druhý má telo dve polovice: hornú a spodnú vrstvu. Hornú vrstvu tvorí displej, a ten je v tej spodnej ukotvený pomocou špeciálneho otočného kĺbu, takže možno displej vytočiť a telefón roztvoriť do tvaru písmena T. Z toho pramení aj názov modelu - telefón ako by týmto krokom získal krídla, preto teda anglický názov Wing.
Roztváraniu mechanizmu pomáha pružina a v oboch polohách sú pevnejšie dorazy tak, aby sa telefón neotváral napríklad vo vrecku. Mechanizmus má vydržať 200 000 otvorení a zatvorení, jeho chod tlmí ešte akýsi hydraulický doraz. Tým však zvláštnosti nekončia.
Dva displeje
V otvorenom stave je pod hlavným displejom, ktorý je teraz na šírku, ešte druhý, menší displej. Mohla tu byť hardvérová klávesnica, ale nie je. Tú si používateľ zobrazí na tomto displeji.
Hlavný panel má uhlopriečku obrích 6,8 palca a menší 3,9 palca. Displej je bez výrezu a hore aj dole sú len relatívne tenké rámčeky, kam sa selfie kamera neschovala. Je teda umiestnená v ďalšej mechanickej časti - výsuvnom module, ktorý v prípade potreby vyjde z hornej strany telefónu.
Po stránke dizajnu aj výbavy nadväzuje novinka Wing na nesmierne vydarený model Velvet. Dizajn je minimalistický, hoci zostava fotoaparátu je trochu zvýraznená. Celkom príjemným prekvapením je hrúbka telefónu: 10,9 mm je síce trochu viac, než je dnes obvyklé, no nejde o dramatickú hodnotu. Je to presne o 3 mm viac než Velvet. Hmotnosť narástla výraznejšie, a to na 260 gramov.
Vo vnútri pracuje procesor Qualcomm Snapdragon 765g, takže to nie je smartfón mieriaci na absolútnu špičku. Podpora 5G sietí však nechýba, rovnako ako ďalšie bohatá výbava v podobe 8 GB RAM, 128 GB užívateľskej pamäte, aspoň ľahké odolnosti voči vode a prachu IP54 alebo čítačky odtlačkov prstov v displeji. Batéria má kapacitu 4 000 mAh a nechýba bezdrôtové či rýchle nabíjanie. Nie je tu 3,5 mm jack.
Decentné uloženie fotoaparátov
Zvláštna je aj zostava fotoaparátov. Hlavný snímač má rozlíšenie 64 MP a optickú stabilizáciu. Trochu prekvapivo sú tu potom dve širokouhlej kamery, jedna so šírkou záberu 117 a druhá 120 stupňov. Prvý má rozlíšenie 13 MP a pixely o veľkosti 1 mikrometer, druhá 12 MP a pixely s veľkosťou 1,4 mikrometra. U svetelnosti sa ale situácia obracia, kamera s menšími pixelmi má svetelnosť f / 1.9 a tá s väčšími zase f / 2.2.
A prečo dve širokouhlé kamery? Súvisí to s využívaním telefónu v otvorenom stave - 12 MP kamera je určená pre prácu pri otvorenom telefóne v takzvanom Swivel Módu, ako tomu LG hovorí. Jednoducho má teda čip v každej kamere inú orientáciu, aby vždy telefón natáčal videá na šírku.
Práve natáčanie videa potom má byť doménou onej širokouhlej kamery pre roztvorený režim. LG sa chváli, že telefón má určité funkcie gimballu - na druhom displeji sa ukazujú ovládacie prvky vrátane virtuálneho joysticku, tie majú uľahčiť natáčanie videa a pomôcť lepšie stabilizovať obraz.
Celá otočná konštrukcia potom má mať samozrejme viac spôsobov využitia. Pri prehrávaní videa sa na spodnom displeji môžu zobrazovať ovládacie prvky alebo napríklad vyhľadávacie políčko, druhý displej sa môže hodiť pri hraní hier, či už opäť pre ovládanie alebo pre zobrazenie dodatočných informácií. U strihu videa slúži spodná časť opäť ku zobrazenie ovládacích prvkov. Vývojári môžu pre LG Wing pripraviť aj ďalšie spôsoby využitia, uvidíme, ako sa to ujme.
LG ale v novinku celkom veria. A prečo nie - druhý displej tu nie je na obtiaž, síce riešenie trochu zvyšuje hrúbku a hmotnosť telefónu, ale nie je to nič, čo by vybočovalo z bežných medzí. LG sa snaží byť kreatívny a ponúka niečo trochu iné. Áno, v čase ohybných displejov by sme možno čakali, že sa LG konečne vydá aj touto cestou.