Nedávno ste v jednom svojom poste na Instagrame spomínali, že Taiwan mohol možno byť slovenským územím. Samozrejme, s jemným zveličením. Prezradíte viac?
(Úsmev) Išlo o známeho cestovateľa Mórica Beňovského, pri ktorého mene väčšine napadne prívlastok kráľ Madagaskaru. Respektíve možno kto vie viac, spomenie si, že sa dostal až do Japonska. Ale o čom sa málo hovorí, je, že na svojich cestách po Japonsku následne zakotvil aj na Taiwane, vtedy ešte označovanom menom Formosa. V tom čase bol tento ostrov v našich končinách pomerne málo známy a Beňovský sa označuje za prvého občana Uhorska, ktorý naň vkročil. Toto všetko sa udialo v roku 1771, a hoci tam strávil len približne dva týždne, boli plné udalostí. To, čo sa tam udialo, sa však zachovalo len v jeho zápiskoch, takže, samozrejme, je na diskusiu, či a ako tieto zážitky prikrášlil.
V galérii si pozrite aj úchvatné fotografie z ciest Dominiky Sakmárovej:
Ako na pobyt spomínal samotný Beňovský?
Tamojší domorodci ho prijali aj s posádkou veľmi štedro. Dali im poriadne najesť, jedli ryžu s bravčovým a veľa citrusov. No netrvalo dlho, kým sa prihodil prvý konflikt. Treba vysvetliť, že Beňovský zakotvil na východnom pobreží Taiwanu. Obyvateľstvo ostrova v tom čase ešte nebolo čínskej národnosti, ako je to dnes. Ostrov bol postupne osídľovaný čínskymi prisťahovalcami, ktorí prichádzali zo západu, od čínskej pevniny. Východnú časť však stále ovládali početné domorodé kmene, ktoré medzi sebou súperili. Beňovský sa do týchto šarvátok zaplietol a v bojoch zahynuli aj mnohí členovia jeho posádky. Až následne sa dozvedel, že v jednom z konfliktov nevedomky zabili aj jedného z náčelníkov kmeňa. Nato za ním prišiel náčelník konkurenčného kmeňa s prejavom vďaky. Predostrel Beňovskému ambiciózny plán, že ak spoja svoje sily, zbavia Taiwan čínskych prisťahovalcov. Za odmenu sa Beňovský stane princom či kráľom.
Zostáva vám 89% na dočítanie.