Na júnovom stretnutí ruskej opozície vo Vilniuse niekdajší oligarcha a najbohatší Rus venoval svoju päťdesiatminútovú reč kritike spolupracovníkov Alexeja Navaľného. Vôbec neprišli, nechcú s ním zdieľať rovnakú platformu. Prečo ani desať rokov najtvrdšieho lágru nepremenilo alfa samca Chodorkovského na prirodzeného lídra Putinových oponentov?
Nový svätuškársky úsmev
Angela Merkelová a predovšetkým Hans-Dietrich Genscher (niekdajší minister zahraničných vecí Nemecka) nakoniec dokázali v roku 2013 Putina presvedčiť, aby prejavil dobrú vôľu a prepustil z väzenia svojho vtedy najznámejšieho väzňa.
Chodorkovskij vtedy diktátorovi sľúbil, že sa nebude miešať do politiky: bude sa starať o chorú matku, ktorej rakovinu sa nemeckí doktori snažili liečiť. Potom sa nečakane objavil v Berlíne – pekný, svalnatý, v tvári výraz oddýchnutého mnícha, ktorý benevolentne sleduje mediálny boom, ktorý jeho neočakávaná prítomnosť vyvolala.
„Môj otec sa počas desiatich rokov fyzicky vôbec nezmenil,“ vyhlásil jeho najstarší syn. A potom dodal, že z nekompromisného podnikateľa sa zato vo väzení stal vnímavý, citlivý človek. A Chodorkovskij – tvár zjasnenú podivne svätuškárskym úsmevom – na kameru BBC predniesol: „Predtým som si myslel, že môžem jedine vyhrať, alebo jedine prehrať. Dnes chápem, že je lepšie, aby vyhrali obe strany.“
Chodorkovskij sa neospravedlňuje, nevysvetľuje.
Zostáva vám 84% na dočítanie.