Málokto o tom vie, alebo na to možno už zabudol, ale české publikum malo to šťastie vidieť Tinu Turnerovú naživo trikrát. Prvýkrát v roku 1981, keď sa jej ako jednej z mála veľkých západných hviezd podarilo preraziť železnú oponu.
Vtedy hrala vo veľkej sále pražskej Lucerny a bola v najlepších rokoch, mala 42 rokov. Komerčne sa jej na domácej pôde práve dvakrát nedarilo, prvé vrcholy svojej slávy zo šesťdesiatych a začiatku sedemdesiatych rokov mala za sebou a do gigantického comebacku zostávali ešte tri roky.
S plnou parádou ako veľká hviezda poprocku sa nám potom predstavila po zamatovej revolúcii, v auguste 1996 na štadióne Bohemians Praha a tento koncert si mnohí pamätajú ako jeden z veľkých zážitkov tej divokej doby, kedy sme stále ešte nadšene nasávali slobodu a zároveň ešte neboli prejedení každodennou (nielen) kultúrnou ponukou.
Posledný krát sme Tinu Turnerovú videli v pražskej 02 Arene v apríli 2009, v rámci opulentného svetového turné, na ktorom speváčka oslavovala polstoročie profesionálnej hudobnej kariéry a zároveň sa lúčila so svojimi fanúšikmi pred odchodom zo scény.
Po boku predátora
Kariéra, ktorú sme vtedy v O2 Arene oslavovali, začala na konci päťdesiatych rokov, kedy sa speváčka pôvodom z poľnohospodárskeho kraja v Tennessee, konkrétne z mestečka Nutbush, o ktorom o niečo neskôr naspievala jeden zo svojich hitov, autobiografickú pieseň Nutbush City Limits, neskôr sa presťahovala do Saint Louis.
Spevácku skúsenosť mala, ako snáď všetky afroamerické speváčky, len z gospelového kostolného zboru. Jej talent si však všimol o osem rokov starší Ike Turner, nadaný gitarista, spevák, ale predovšetkým šikovný producent, manažér, jednoducho hudobný biznismen.
A z mladej Anny Mae Bullockovej, ako znie jej rodné meno, urobil svoju manželku, krstné meno jej zmenil na Tinu a ako hviezdu kapely, či skôr show Ike and Tina Turner Revue, ju na poli dobového rhythm and blues vyšvihol na popredné pozície americkej scény.
V priebehu šesťdesiatych rokov vyprodukovali spoločne množstvo hitov, veľká časť z nich boli prerobené slávne piesne z prostredia hudby produkovanej americkými černochmi, ale aj belochmi, ako bola britská hudba na čele s Beatles a Rolling Stones
Ak aj zohľadnujeme, že bol Ike Turner v niektorých ohľadoch vlastne génius svojho druhu, ľudsky nemal ďaleko k netvorovi.
Zostáva vám 42% na dočítanie.