Zaobstaráme si veľký stôl. Veľmi veľký. Každý večer sa pri ňom všetci zídeme. Budeme si rozprávať, čo každý počas dňa prežil. A pomaly si pritom budeme vychutnávať skvelé jedlo, ktorého základom bude zelenina a ovocie z našej záhradky. To je skvelý plán.
Avšak vyjde len za predpokladu, že ho nebudeme chcieť naplniť s partnerom, ktorý je z domu zvyknutý, že každý člen rodiny prichádzal inokedy, vzal si z chladničky, čo práve našiel, a potom s tým zaliezol do svojej izby alebo zasadol k televízoru.
Aj keď to náhodou klapne a obaja zakladatelia novej domácnosti majú o jej prevádzke zhodné predstavy, tak to, ako sa žije v ich pôvodných rodinách, sa do idyly nakoniec aj tak priplazí ako zákerný had do raja. A navyše v nečakanej chvíli a v značne bizarnej podobe. „Prečo hneď každý tanier a lyžičku umývaš?“
„Vieš, že neznášam špinavý riad.“
„Ten tanier som sem pred sekundou odložila, hneď ho dám do umývačky.“
„Predsa nebudeš umývať v umývačke jeden tanier.“
„Keď ho umyješ v umývadle, tak sa tá umývačka nikdy nenaplní.“
„Pozri sa, ako to tu vyzerá, všade rozťahaný špinavý riad!“
„Tak to daj do tej umývačky!“
„Už som to umyl. Vidíš, zabralo to chvíľku a koľko rečí okolo toho bolo.“
Tento rozhovor manželského páru mal dohru v kaviarni, kde žena rozprávala kamarátkam: „Je posadnutý umývaním každého kúska riadu, ktorý zazrie v kuchyni, pretože presne tak to robí jeho matka. Jej náplňou života je šmejdiť' po kuchyni s handričkou a stále niečo utierať, leštiť a prenášať z miesta na miesto.
Od detstva v tom vyrastal, takže jeho mozog nedokáže spracovať fakt, že existujú umývačky riadu, aj keď ju máme už sedem rokov.“ Je to bežné? „Až bude partner trvať na nejakej veci, ktorá podľa jeho slov rozhodne musí vo vašom byte byť, skúste sa prejsť bytom jeho rodičov.
Nájdete ju tam?“ kladie otázku Roman Musil, lektor, pedagóg a autor knihy Rodinné rituály alebo 159 maličkostí, ktoré môžu zničiť vzťah. Podarilo sa mu v nej vtipne popísať konkrétne situácie, kvôli ktorým vzniká v rodinách dusno len preto, že sa v nich vždy nájde niekto, kto má v mysli zapísané: ja to robím takto, a preto je to správne.
Lebo domáci rituál je typický tým, že tomu, kto ho vykonáva, rozhodne ako rituál nepripadá. Je to predsa úplne ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.