Talentom obdarený chlapec Zdeněk Burian sa narodil v moravskej Kopřivnici 11. februára 1905, teda od jeho narodenia uplynulo 110 rokov. Od mala si odkresľoval s veľkou presnosťou ilustrácie časopisov a matke jeho učiteľ hovorieval, že chlapca treba poslať do Prahy do odbornej školy.
Matka napriek finančným problémom do Prahy s chlapcom odcestovala a jeho kresby posúdil maliar Max Švabinský, ktorý mu odporučil prihlásiť sa na skúšky na výtvarnú akadémiu.
A tak bol Zdeněk Burian v roku 1919 prijatý na Akadémiu výtvarných umení rovno do druhého ročníka. Vtedy 14-ročnému chlapcovi nastali ťažké časy, rodičia ho nemohli podporovať a tak si privyrábal ako nosič na stanici, pri stavbách a maľovaním reklamy do výkladov.
Svoje výtvarné služby ponúkal všade, ale všimli si ho až v kníhkupectve Dělnického nakladatelstva, kde mu v roku 1921 zadali ilustrovanie prvej dobrodružnej knihy. Neustála starosť o živobytie ho v tom čase prinútila opustiť akadémiu, ale v roku 1924 začala jeho spolupráca s časopisom Širým světem, ktorá mu na dlhé roky zabezpečila stály príjem.
Jeho ilustrácie začali vychádzať nielen v časopise, ale aj v knihách. Záujem prejavili aj ďalší nakladatelia a Burian kreslil všetko – obrázky z austrálskeho buša aj z lovu na africké zvieratá, vianočné scenérie z českého vidieka aj detské ilustrácie.
Ilustroval dobrodružné tituly mnohých autorov, napríklad Karla Maya, Julesa Verna alebo Jaroslava Foglara a nakreslil obrázky aj pre Babičku Boženy Němcovej a jej ďalšie knižky Pohádky a Pohorská vesnice.
Od roku 1935 sa datuje jeho spolupráca s docentom Univerzity Karlovej v Prahe Josefom Augustom, ktorá priniesla množstvo dokonalých umeleckých rekonštrukcií pravekého sveta. Burianove skvelé obrazy prehistorických zvierat a prostredí doteraz tvoria zlatý fond svetovej paleontológie.
Komunistický prevrat v Československu v roku 1948 po druhej svetovej vojne zasiahol aj tvorbu Zdeňka Buriana, jeho ilustrácie sa dočkali označenia ako naturalistické remeslo, ktoré nemá do činenia s umením. Našťastie dobrá predajnosť titulov s jeho obrázkami vyústila do spolupráce s nakladateľstvom SNDK (Státní nakladatelství dětské knihy), kde sa stal kmeňovým ilustrátorom.
V posledných rokoch života sa Zdeněk Burian, ktorého dielo bolo v Československu veľakrát vystavované, stále viac venoval voľnej tvorbe – maľoval akty, portréty a obrazové cykly. Smrť ho zastihla uprostred nedokončenej práce 1. júla 1981 v Prahe, skonal vo veku 76 rokov.
Rozsah diela Zdenka Buriana je úctyhodný - počet jeho prác sa pohybuje okolo čísla 13.500, ilustroval okolo 500 kníh a rovnaký počet poviedok a vytvoril asi 600 knižných obálok.
Snímky: 1zoom.com