Skvelá gastronómia, ktorú z veľkej časti poznáme aj v našej domácej kuchyni. Pohostinní ľudia, ktorí aj keď hovoria úplne iným jazykom, predsa cítite, že sú nám mentalitou, zmyslom pre humor i prioritami veľmi blízki. A v neposlednom rade kultúra, ktorá nás po stáročia očaruje veľkými menami hudobnej, literárnej aj divadelnej oblasti.
Vitajte v Maďarsku, u našich južných susedov. Dnes môžete spolu s nami navštíviť jeho strednú časť, konkrétne Balaton a neďaleký Veszprém, ktorý je aktuálne Hlavným európskym mestom kultúry 2023.
Pri „maďarskom mori“
V časoch komunizmu bol obľúbeným dovolenkovým cieľom pre desaťtisíce slovenských rodín, ktoré tu trávili letné prázdniny. Keď sa po páde režimu na prelome 80. a 90. rokov otvorili hranice, Slováci začali lietať do vzdialenejších destinácií a Balaton zostal tak trochu v úzadí.
Po vyše 30 rokoch sa však zdá, že obľuba „maďarského mora“ medzi Slovákmi opäť narastá. Čiastočne k tomu prispela nedávna pandémia koronavírusu, ktorá na dva roky prakticky stopla akúkoľvek leteckú dopravu. Maďari toto obdobie šikovne využili.
Pandemické opatrenia – na rozdiel od Slovenska či ďalších krajín – zbytočne nepreháňali. Tým k sebe nalákali množstvo zahraničných turistov, medzi nimi aj našincov. „K Balatonu sa vracajú najmä Nemci a Holanďania, ale aj obyvatelia severských krajín. Samozrejme, veľmi obľúbený je i pre Čechov a Slovákov,“ hovorí Gabriela Horváthová z tlačového oddelenia organizácie Veszprém-Balaton 2023, ktorá má pod palcom organizáciu projektu Veszprému ako tohtoročného Európskeho hlavného mesta kultúry.
Gabriela je pôvodom Češka, ktorá sa do Maďarska vydala pred 15 rokmi. Dnes už hovorí relatívne dobre po maďarsky, hoci domáci stále podľa prízvuku poľahky zistia, že jej materinská reč je iná. „Slováci a Česi majú tú výhodu, že sem nemusia lietať ako turisti zo vzdialených štátov. Jednoducho zbalia všetko potrebné do auta a celá rodina je o tri či štyri hodiny pri Balatone.“
Kým samotné „Blatenské jazero“ láka najmä radovánkami pri vode – slnením, plávaním v nie príliš hlbokej vode, člnkovaním či windsurfingom – v porovnaní s obdobím komunizmu sa tu zlepšili možnosti rôznych aktivít v okolí. Rozšírili sa najmä príležitosti kulinárskych zážitkov a kultúrneho vyžitia.
Zostáva vám 75% na dočítanie.