Porota fotožurnalistickej súťaže v pondelok vyhlásila víťaza v desiatich fotografických a troch video kategóriách.
Tri z týchto kategórií boli nové, a to Problémy dnešnej doby a Lifestyle vo fotografickej časti a jedna video kategória - Investigation. "Oproti minulému ročníku boli témy jednotlivých snímok rôznorodejšie. Súťaži nedominovala jedna zásadná téma. Bolo viac priestoru pre témy bežného života. Preto sme radi, pretože Czech Press Photo chceme dokázať, že novinárska fotografia sa zaoberá aj pozitívnymi a ľudskými príbehmi nášho bytia," vyhlásila v tlačovej správe riaditeľka súťaže.
Víťazná fotografia Michala Šulu zachytila potýčku priaznivcov čínskeho prezidenta a ochrancov ľudských práv počas jeho návštevy v Českej republike. Jej autor vyštudoval Pražskú fotografickú školu a od roku 2004 fotí pre denník MF DNES. Svojim hľadáčikom zachytáva predovšetkým športové a reportážne udalosti.Táto snímka nie je v Czech Press Photo jeho prvý ocenený. V roku 2007 získal 1. cenu a v roku 2006 2. cenu v kategórii Ľudia, o ktorých sa hovorí.
V kategórii Ľudia, o ktorých sa hovorí, porota ako víťaznú jednotlivú snímku vybrala fotografiu Petra Topiča z Mafry, na ktorej europoslanec Miloslav Ransdorf prichádza do pražského sídla KSČM vysvetliť svoje zadržanie vo Švajčiarsku kvôli neoprávnenému pokusu o výber 350 miliónov eur. Zaradenie snímky už skôr niektorí odborníci kritizovali, Ransdorf je na ňom viditeľne v zlej kondícii. Necelé dva mesiace nato zomrel.
Grant Prahy, s ktorým je spojená rovnako ako s hlavnou cenou odmena 120-tisíc korún, dostal voľný fotograf Jiří Šebek za sériu Chrámy novej doby, v ktorej zachytil administratívne a obchodné budovy. V kategórii Portrét porota medzi jednotlivými snímkami vybrala snímku voľného fotografa Šimona Pikous s názvom Lukáš Krpálek: Olympijský hrdina.
Cenu ČTK má voľný fotograf Michal Červený za snímku 1/20 sekundy pretekov, na ktorom zo spleti rozmazaných tiel ostro vystupuje obrázok pretekára na bicykli. Novinkou 22. ročníka súťaže bolo prihlasovanie jednotlivých fotografií a videí len elektronicky. Súťažiť mohol každý, kto má trvalé bydlisko v Česku alebo na Slovensku.
Medzinárodná porota hodnotila prácu 349 fotografov a fotografiek s celkovým počtom 5 861 snímok. Videosekcie sa zúčastnilo 25 autorov s celkovým počtom 41 videí. Počet prihlásených autorov sa medziročne zvýšil celkovo o 58 a počet prihlásených prác dokonca o 2 150.