Pripomínajúc všetko možné od hromady mokrej lepenky až po pokrčený papierové vrecúško, budova Technologickej univerzity v Sydney je ďalším pozoruhodným dielom kontroverzie vyvolávajúceho architekta Franka Gehryho. Prvá austrálska budova 85-ročného autora vzbudila pozornosť už minulý mesiac, keď v rozhovore pre španielskych novinárov uviedol, že jeho práca je určená predovšetkým „na pozeranie“.
Dizajn, ktorého zámerom vraj bolo zachytiť inovatívneho ducha učenia sa, je vytvorený prostredníctvom komplexného stavebného procesu takzvaného renderovania záhybov. „Tekutý“ vzhľad budovy je vytvorený z množstva tehál, z ktorých približne 320 000 je položených ručne.
Aj keď vizuálne budova Dr Chau Chak Winga (pomenovaná po jednom z mecenášov) odráža bežné textúry, ako je papier, Gehryho inšpirácia prišla z širšieho kontextu skladania a vrásnenia. „Keď sa pozriete na portréty z minulosti, uvidíte tie nádherné zmyselné kostýmy a tú malú hlavou na vrchole, a uvedomíte si, že umelec bol poverený, aby urobil hlavu, a zvyšok bol preňho zábavou, celé to skúmanie hry farieb a tieňa,“ povedal Gehry. Ten je známy práve navrhovaním podobných „roztancových“ stavieb.
Netradičná budova začne svojmu účelu slúžiť vo februári 2015.
Zdroj: vogue.com