Slovenská lyžiarska asociácia (SLA) pracuje momentálne v krízovom režime. Dôvodom je nemožnosť čerpania finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu po vzájomnom spore vnútri asociácie a predbežnom opatrení súdu.
Prezident SLA František Repka preto vyzval všetky zúčastnené strany na spoluprácu a o pomoc požiadal aj premiéra SR Roberta Fica.
Okresný súd v Poprade koncom júna predbežným opatrením pozastavil výkon uznesení prijatých na májovej konferencii hnutia.
Toto opatrenie bolo vydané na podnet hromadnej žaloby členov Úseku alpských disciplín SLA, ktorí sa nestotožnili so závermi konferencie.
Krízová situácia
Stanovy SLA tak zatiaľ nie sú zosúladené s novým Zákonom o športe a asociácia nemôže čerpať financie zo štátneho rozpočtu, ktoré sú hlavným zdrojom jej príjmov.
Reálne tak hrozí, že slovenskí reprezentanti nebudú môcť zasiahnuť do súťaží v blížiacej sa zimnej sezóne. "Nemôžeme ich prihlásiť na preteky, ak nebudeme mať finančné krytie," vysvetlil Repka.
"My nemáme záujem živiť spory a žabomyšie vojny a vymieňať si odkazy cez médiá. Chceme riešiť šport a športovcov. Na to sme tu, to je naša hlavná úloha," zdôraznil šéf asociácie, ktorý preto listom pozval všetkých zainteresovaných na budúci týždeň do sídla SLA v Poprade.
Tam by si mali za jedným stolom vyjasniť spory a pokúsiť sa nájsť riešenie. Pozvanie dostali okrem iných členovia alpského úseku i rodičia špičkových slovenských zjazdárov Veroniky Velez-Zuzulovej, Adama Žampu, či Petry Vlhovej.
"Chceme nájsť kompromis. Situáciu si musíme vyriešiť sami. Ak sa nám to nepodarí, budeme musieť prijať krízové opatrenia, o ktorých zatiaľ nechcem hovoriť," vyhlásil Repka.
"Tlačí nás čas"
List putoval začiatkom týždňa aj do kancelárie premiéra Fica, ktorého Repka vzhľadom na vážnosť situácie požiadal o osobné stretnutie.
"Zriadili sme krízový štáb, ktorý sa situáciou zaoberá. Z môjho pohľadu bolo dosť hádania sa. Poďme sa venovať tomu, čomu sa venovať máme a to je šport," reagoval prezident lyžiarskeho hnutia na dlhotrvajúce spory medzi Úsekom alpských disciplín a ostatnými úsekmi SLA.
Proti predbežnému opatreniu podala SLA odvolanie, o ktorom rozhoduje Krajský súd v Prešove.
"To nejakú dobu trvá a nás tlačí čas. Vstupujeme do zimnej sezóny a potrebujeme zabezpečiť prípravu a súťaže pre našich športovcov. Pre nás by preto bolo ideálne nájsť kompromis a dohodnúť sa," zdôraznil Repka s tým, že prioritou je riešiť názorové rozdiely mimo súdu.
Vedenie SLA v utorok v Bratislave zverejnilo aj podrobné rozdelenie financií pre jednotlivé úseky na rok 2016.
Až takmer 83 percent rozpočtu pritom tvoria dotácie z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. SLA dostala na rok 2016 dotáciu vo výške 775.360 eur, do 3. júna z nej vyčerpala 51 percent.
"Jednou z mojich priorít pri nástupe do funkcie bola transparentnosť. Preto sme sa rozhodli zverejniť všetky detaily o financovaní asociácie a zriadili sme transparentné účty pre všetky disciplíny, ktoré zastrešujeme. Sú tak verejne kontrolovateľné," uviedol Repka.
Presný kľúč
Ministerstvo má podľa slov Repku vlastné kritériá na posudzovanie úspešnosti výsledkov a prideľovanie financií. Najsilnejšiu váhu mali mať výsledky na olympiáde, MS a umiestnenie v celkovom hodnotení Svetového pohára a nie čiastkové úspechy v seriáli.
Jednotlivé úseky SLA vyberú v každom roku prehľad najväčších úspechov, tie potom skompletizuje generálny sekretár asociácie pre potreby ministerstva. "Existuje na to presný kľúč," tvrdí Repka.
Podľa zverejnených údajov ministerstvo na základe výsledkov z uplynulého obdobia pri určovaní dotácií na rok 2016 formálne nepridelilo žiadne prostriedky pre skoky na lyžiach, severskú kombináciu, či lyžovanie na tráve.
Najviac naopak vyšlo na snoubording (201 807 eur) najmä vďaka úspechu Klaudie Medlovej na MS. Až za snoubordingom nasledovalo zjazdové lyžovanie (166 245).
Predsedníctvo SLA potom v návrhu rozpočtu prerozdelilo pridelené financie na základe vlastného, dlhodobo platného kľúča medzi jednotlivé diciplíny.
Najviac sa ušlo zjazdárom (165 883 eur) pred bežcami na lyžiach (141 892) a snoubordingom (62 019).
"My sme asociácia všetkých lyžiarskych odvetví, nielen špičkových reprezentantov. Preto musíme zohľadniť aj mieru solidarity a podporovať všetky disciplíny," dodal Repka.