Vláda každý rok odmeňuje najúspešnejších športovcov za reprezentáciu Slovenska. Finančnú prémiu a pozvanie na návštevu u premiéra získajú športovci, ktorí si v predchádzajúcom roku priniesli medailu z olympiády, univerziády, majstrovstiev sveta, či Európy a tiež športovci, ktorí podali mimoriadne športové výkony, ako napríklad Ivan Jakeš za vlaňajšiu jazdu na Rallye Dakar. Tento rok by mala vláda schváliť prémie pre 238 športovcov a tri družstvá v celkovej výške 237-tisíc eur.
Zaujímavé je, že priemerná odmena pre jedného športovca sa neustále znižuje. Kým v roku 2005 získal športovec na prémiách takmer tritisíc eur, tento rok vláda odmení každého v priemere necelou tisíckou. Nie je to spôsobené tým, že by štát znižoval objem peňazí na „výročné“ odmeny. Zvyšuje sa počet bodujúcich športovcov a disciplín, v ktorých skórujú. Okrem známych športových hviezd ako Peter Sagan, či slalomárka Veronika Velez-Zuzulová totiž patria medzi ocenených aj športovci, ktorých prínos pre propagáciu Slovenska by mnohí občania považovali prinajmenšom za sporný.
Odmeny získalo napríklad päť bikini fitnessiek, z ktorých všetky až na jednu získali vlani prvé miesto na majstrovstvách Európy. Odmenení boli jedenásti rybári – napríklad družstvo loviace na prívlač, či päťbojári v diciplíne rybolovná technika. Úspechmi sa pochválili bežci za psími záprahmi, vodní lyžiari lyžujúci za vlekom, orientační bežci aj cyklisti, leteckí modelári... Len v karate ocenili športovcov v štrnástich rôznych subdisciplínach.
Je otázne, nakoľko si môže štát dovoliť financovanie športov, ktoré sa ponášajú na osobný koníček. Z pohľadu odmenených športovcov a nákladov na ich šport sú pritom sumy, ktoré takýmto spôsobom štát rozdelí skôr úsmevné. V celkovom súčte však ide o nemalú sumu, ktorá by nemala byť ľahostajná štátu v čase, keď má problém so zabezpečením svojich základných funkcií ako sú školstvo, či zdravotníctvo.