Nevyhral síce žiadnu etapu na tohtoročnej Tour de France a nebojuje o žltý dres pre najlepšieho cyklistu celkového poradia. Napriek tomu je náš Peter Sagan dominantnou postavou na francúzskych cestách. Jeho výkony chvália svetoví experti aj najväčšie cyklistické esá. A potvrdením Slovákovho vládnutia je rebríček najviac odmeňovaných pretekárov po šestnástich etapách tohtoročnej Tour. Podľa prepočtov HN je Sagan jeho suverénnym lídrom, keď si doteraz vyjazdil na prémiách takmer 46-tisíc eur. Na porovnanie, je to o desaťtisíc viac, ako má druhý v poradí André Greipel, a dokonca viac než dvojnásobok sumy, ktorú si vyjazdil líder celkového poradia Christopher Froome. „Kto odvádza na tratiach najväčšie výkony, ten najviac zarába. Preto je tam Sagan,“ povedal pre HN marketingový expert Tomáš Klečka.
Vrchári, špurtéri a...? Sagan
Suverénne najvyššie zárobky Sagana na Tour potvrdzujú jediné: je najaktívnejším pretekárom tohto ročníka. Dokáže byť v popredí pretekov tak v členitých etapách, ako aj v rovinatých. Najlepšie jeho pozíciu okomentovala legenda československej cyklistiky Ján Svorada. „Existujú elitní vrchári, elitní špurtéri a potom je tu Peter Sagan. Ten si jazdí na Tour vlastné preteky,“ uviedol pre HN víťaz troch etáp na najslávnejších pretekoch. Saganovu výnimočnosť potvrdzuje aj fakt, že zo šestnástich súťažných dní na Tour dokázal v pätnástich prípadoch ukoristiť finančnú odmenu. Najviac inkasoval práve v poslednej, pondelňajšej šestnástej etape. Za druhé miesto v cieli, vrchárske aj špurtérske odmeny a prémie pre najaktívnejšieho pretekára inkasoval dohromady vyše 8-tisíc eur. Na porovnanie – líder jeho tímu Tinkoff Saxo, favorizovaný Alberto Contador, dokázal vyjazdiť v priebehu celej Tour „iba“4-tisíc eur. „Je najlepší jazdec tohtoročnej Tour a slová chvály počúva od všetkých – expertov, súperov z pelotónu aj od majiteľa Olega Tinkova,“ hovorí mediálny manažér nášho cyklistu Jozef Korbel.
Čítajte aj: Priebežné výsledky Tour de France 2015 (po 16. etape)
Ako prehra vo Wimbledone
Doteraz si niektorú z finančných prémií na Tour de France vybojovalo spolu až 124 cyklistov, medzi ktorých išlo celkovo 456-tisíc eur. Čiže z celkového koláča odmien si Sagan odkrojil presne desať percent. No v porovnaní s inými športmi vyznievajú prémie na Tour smiešne. „Pozrite sa napríklad na Wimbledon. Tam hráči, ktorí prehrajú už v prvom kole, získajú takmer 42-tisíc eur. To je podobná suma, akú si Peťo vyšliapal na Tour počas šestnástich etáp a vyše 60 hodín na bicykli,“ hovorí Jozef Korbel. Na druhej strane, v porovnaní s tenistami majú cyklisti stály ročný príjem zo svojho tímu. Napríklad Sagan podľa našich zistení zarobí v tíme Tinkoff Saxo ročne nie menej ako štyri milióny eur. A takú sumu nedokáže získať dnes žiadny slovenský tenista. „Ono je to ťažké porovnávať s tenisom. Cyklisti majú totiž svoje fixné platy na základe viacročných zmlúv. A napríklad, aj keby sa Saganovi nejako extra na Tour nedarilo, o príjem nepríde. Tenista dostane len to, čo si uhrá,“ konštatuje Klečka.
Zárobky cyklistov na Tour de France
Najlepší jednotlivci
(v EUR)
1. Peter Sagan SR 45680
2. André Greipel Nem. 34300
3. Christopher Froome V. Brit. 21930
4. Joachim Rodriguez Šp. 19310
5. John Degenkolb Nem. 15380
6. Rafal Majka Poľ. 14300
7. Tony Martin Nem. 13700
8. Greg Van Avermaet Bel. 12640
9. Daniel Martn Ír. 11850
10. Mark Cavendish V. Brit. 11670
Najlepšie tímy
1. BMC Racing Team 32400
2. Movistar Team 16500
3. Team Sky 10600
4. Team Lotto NL 3300
5. Tinkoff Saxo 1000