Slovenská vládna delegácia bola tento týždeň na oficiálnej návšteve v Južnej Kórei. V závere pracovnej cesty prijal v stredu 15. mája 2024 ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraja Blanára spolu so štátnym tajomníkom Rastislavom Chovancom a slovenským veľvyslancom v Kórejskej republike Marekom Repovským juhokórejský minister zahraničných vecí Cho Tae-yul.
Podľa šéfa slovenskej diplomacie je Kórejská republika naklonená k rozšíreniu spolupráce so Slovenskou republikou a vládni predstavitelia prejavili záujem o povýšenie slovensko-kórejských vzťahov na strategické partnerstvo, informoval tlačový odbor rezortu.
Slovensko a Južná Kórea majú za sebou dvadsať rokov úspešných skúseností v oblasti investícií a obchodu. Na Slovensku dnes pôsobí podľa informácií od MZV vyše 100 kórejských obchodných spoločností a cieľom vlády SR je tieto obchodné vzťahy aj naďalej rozvíjať a rozširovať, a to tiež s podporou pre pôsobenie slovenských spoločností v Kórejskej republike. Obaja ministri zahraničných vecí vyjadrili záujem o posilnenie vzájomných vzťahov uzatvorením dohody o strategickom partnerstve, ktorá by mohla byť podľa ministra Juraja Blanára podpísaná počas najbližšieho stretnutia oboch premiérov, k čomu by mohlo dôjsť počas návštevy nového predsedu vlády Južnej Kórey na Slovensku.
„Ministra zahraničných vecí som informoval o uvedení do úradu nášho nového honorárneho konzula SR v meste Ulsan a o našom zámere zintenzívniť aktivity pre získanie ďalších investícií na Slovensko. Potrebujeme diverzifikovať slovenskú ekonomiku tiež do oblastí s vyššou pridanou hodnotou, preto považujeme za dôležité a chceme k nám prilákať aj výskumno-vývojové centrá,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.
Partneri diskutovali o možných oblastiach obchodnej spolupráce a investícií, ako je oblasť vedy, výskumu, inovácií, umelej inteligencie či obranného priemyslu. „S juhokórejským partnerom sme hovorili aj o využití jadrovej energie, v ktorej vidí Slovensko i Južná Kórea veľký potenciál. Kórejská republika má rozsiahle skúsenosti s plánovaním, výstavbou a prevádzkou jadrových elektrární, preto uvítame ďalšiu diskusiu a konzultácie s juhokórejskou stranou,“ informoval minister Juraj Blanár a dodal, že Južná Kórea môže byť potenciálnym partnerom pri výstavbe nového jadrového bloku v Jaslovských Bohuniciach, ktorého zámer schválila vláda SR na jej výjazdovom rokovaní v Handlovej. K rozšíreniu spolupráce by mohol prispieť aj dialóg o malých modulárnych reaktoroch, o výstavbe ktorých sa na Slovensku uvažuje s cieľom zabezpečiť dostatok energie a zároveň zlepšiť ochranu životného prostredia.
Okrem bilaterálnych vzťahov sa ministri rovnako venovali širokému spektru aktuálnych medzinárodných tém a výziev. Hovorili o bezpečnostnej situácii na Kórejskom polostrove, Blízkom východe i Ukrajine, partnerstve s Kórejskou republikou prostredníctvom formátu Vyšehradskej skupiny, Európskej únie, Severoatlantickej aliancie či o vzájomnej podpore kandidatúr oboch štátov. Minister zahraničných vecí SR v tejto súvislosti poďakoval za prísľub finančného daru vo výške 500-tisíc dolárov do rozpočtu Medzinárodného vyšehradského fondu. Kórejská republika je po Japonsku druhou ázijskou krajinou, s ktorou V4 rozvíja podobné aktivity, konkretizuje v tlačovej správe rezort zahraničných vecí.
Stretnutie ministrov zahraničných vecí zavŕšilo oficiálnu návštevu slovenskej diplomatickej, podnikateľskej a akademickej delegácie v Kórejskej republike, ktorej cieľom bolo podporiť slovenskú ekonomiku a pomôcť v rozvoji bilaterálnych vzťahov s vysokým ekonomickým potenciálom. „Máme za sebou tri dni intenzívnych a úspešných rokovaní, ktoré sme spoločne s podnikateľmi, zástupcami slovenských univerzít, SARIO a Exim banky absolvovali počas pracovnej návštevy v Soule a Ulsane. Návšteva splnila naše ciele, a to posilniť už existujúce obchodné a politické väzby, ale zároveň diskutovať o nových možných podnikateľských, výskumno-vývojových a investičných príležitostiach na Slovensku,“ uviedol v závere minister Juraj Blanár. Pracovná cesta podľa neho priniesla konkrétne výsledky a základ pre projekty, ktoré bude SR ďalej rozvíjať. „Príkladom je rokovanie na Univerzite Yonsei v Soule, ktorá má šancu vytvoriť spoločne so slovenskými univerzitami nové výskumno-vývojové centrum. Novootvorený honorárny konzulát SR v meste Ulsan bude nápomocný slovenským podnikateľom, ktorí absolvovali množstvo produktívnych rokovaní s juhokórejskými partnermi počas našej návštevy v Južnej Kórei. Som rád, že čoskoro bude taktiež oznámená informácia o realizácii novej významnej juhokórejskej investície na Slovensku,“ uzavrel Juraj Blanár.