Európska únia nie je schopná prísť s mierovou iniciatívou pre Ukrajinu, všetky stretnutia štátnikov členských krajín EÚ sú vojnové kabinety, povedal vo štvrtok premiér Robert Fico na konferencii k 20. výročiu vstupu Slovenska do EÚ. Fico kritizoval aj úniovú zahraničnú politiku a nový migračný pakt.
„Tvárime sa, že sme najlepší a najmúdrejší na svete a nie sme schopní prísť s mierovou iniciatívou pre Ukrajinu. Všetky zasadnutia Európskej rady sú vojnové kabinety. Zbrane, zbrane, zbrane a zbrane, žiadne slovo mier nepadá, čo sa týka zasadnutí Európskej rady. To je mi veľmi ľúto, pretože v európskej agende by mier mal byť na prvom mieste,“ uviedol Fico. Dodal, že Európska únia vznikla ako mierový projekt a nie ako projekt vojny.
Minulý týždeň hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že neexistujú žiadne predpoklady pre mierové rokovania s Kyjevom a Moskva o západných krajinách hovorí ako o strane zapojenej do konfliktu. V júni sa vo Švajčiarsku uskutoční rozsiahla konferencia o mieri na Ukrajine. Švajčiarska vláda vo štvrtok potvrdila, že Moskva pozvánku nedostala, podľa jej názoru však Rusko súčasťou mierového procesu musí byť.
Do Bruselu adresoval varovanie
Súčasná Ficova vláda po minuloročnom nástupe do úradu zastavila vojenskú pomoc Ukrajine zo štátnych zásob. Fico predtým tiež tvrdil, že stratégia západných krajín ohľadom vojny na Ukrajine zlyhala a posmešne sa vyjadril k slovenskej finančnej zbierke na podporu českej iniciatívy nákupu munície pre Ukrajinu, ktorá za dva týždne od štartu zhromaždila už zhruba štyri milióny eur.
„Keby si každý povedal, že jeho pomoc nič nezmení, boli by ruské vojská už ďaleko za Kyjevom. Ďakujem priateľom na Slovensku, že im záleží na našej bezpečnosti a prispievajú na muníciu pre Ukrajinu,“ napísal k zbierke v príspevku na sieti X český minister zahraničných vecí Ján Lipavský.
„Práve predstavitelia Európskej únie a mnohých členských štátov akoby zabúdali na mierový pilier a viac hovoria, ako podporovať vojnu. My si myslíme, že to, čo sa deje na Ukrajine, nemá vojenské riešenie,“ doplnil pred novinármi slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár.
Fico povedal, že Bratislava plne podporuje snahy Kyjeva o vstup do Európskej únie, a to na rozdiel od „vojnových jastrabov“, ktorí sa zastávajú vojenských operácií na Ukrajine. Podľa neho prístupové rokovania EÚ s Kyjevom budú trvať roky.
„Európska únia je bezradná v otázkach zahraničnej politiky a často sa len bezmocne pozeráme na nášho spojenca za Atlantikom, čo povie a čo urobí,“ uviedol Fico.
Fico povedal, že Slovensko si váži členstvo v Európskej únii, ale naďalej ho chce konfrontovať s tým, ako Bratislava nazerá na zásadné otázky zahraničnej politiky alebo politiky EÚ. Slovenský premiér tiež varoval EÚ, aby selektívne nevyužívala mechanizmy na ochranu právneho štátu len preto, že jeho krajina je „suverénna“.
Európska komisia a Bratislava si vymieňajú názory za rozsiahle zmeny v trestnom práve, ktoré tento rok Ficova vláda presadila v parlamente. Podpredsedníčka eurokomisie Věra Jourová minulý týždeň pri návšteve Slovenska povedala, že si nikto neželá, aby Slovensko prišlo o peniaze z európskych fondov. Súčasne však Komisia chce mať podľa nej záruky ochrany pred zneužívaním úniových peňazí.
Migračný pakt odmietol
Fico v prejave na konferencii odmietol nový migračný pakt EÚ. „Aj my sme hlasovali proti alebo sme sa zdržali hlasovania pri tomto balíku migračných predpisov a bude problém s implementáciou na Slovensku. Budeme čakať, ako sa vyvinie situácia ohľadom volieb do Európskeho parlamentu a možno budeme mať nádej, že Európsky parlament sa k tomuto balíku migračných predpisov vráti,“ uviedol.
Podľa Fica nemožno nútiť členské štáty, aby buď prevzali migrantov alebo za každého z nich zaplatili 20 000 eur.
Práve na príklade schválenia nového migračného paktu EÚ, ktoré si nevyžadovalo jednomyseľný súhlas členských krajín EÚ, Fico obhajoval zachovanie práva veta v otázkach zahraničnej politiky Únie, rozpočtu a bezpečnosti.
Blanár v prejave na spomínanej konferencii tvrdil, že migračný pakt nezabráni prílivu nových migrantov do Európy. EÚ by podľa neho mala viac chrániť svoje vonkajšie hranice a využiť svoj vplyv na zavedenie opatrení v krajinách, odkiaľ utečenci pochádzajú.