Generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj odsúdil návrh nového zákona o „Slovenskej televízii a rozhlase“.
„Zmeny, ktoré zákonodarca navrhuje, sú jasne účelové a v rozpore s európskym princípom ochrany verejnoprávnych médií, ako ich deklarujú medzinárodné právne normy,“ povedal. Zákon má podľa Machaja jediný cieľ – a síce zmocniť sa RTVS a podriadiť ho vládnej moci.
Vyjadril sa tak na záver svojho slávnostného prejavu pri príležitosti otvorenia kreatívneho centra RTVS Arténa. Po príhovore sa vrátil na miesto v hľadisku, kde sedel hneď vedľa ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej.
Kreativita v tieni zákona
Ministerstvo kultúry, ktorému šéfuje nominantka SNS Šimkovičová včera zverejnilo v medzirezortnom pripomienkovom konaní svoj návrh, ako majú fungovať verejnoprávne médiá po novom.
RTVS podľa novely po 13 rokoch čaká zánik. Ak zákon prejde, nahradí ho nová inštitúcia s názvom STR (Slovenská televízia a rozhlas), skončí tiež vedenie na čele s Machajom. O miesto riaditeľa už prejavilo záujem niekoľko ľudí.
Machaj prejavil ľútosť nad tým, že legislatívny proces zatienil slávnostné otvorenie kreatívneho centra RTVS. „Mrzí ma, že táto chvíľa, počas ktorej by sme sa mali venovať kreativite a rozvoju tvorivej slobody, ostáva v tieni nového zákona, ktorý je ich opakom,“ nechal sa počuť.
Ministerka sa podľa vlastných slov k téme vyjadrí až vo štvrtok na tlačovej besede v priestoroch rezortu kultúry, kde bude odpovedať aj na novinárske otázky. Tvrdí, že s Machajom sa vopred dohodli, že tému nového zákona nebudú vo svojich príhovoroch otvárať.
Bavili sa už predtým
„Aj keď sme sa s pánom riaditeľom bavili predtým, než sme začali tento vstup, že nový zákon tu nebudeme prezentovať, predsa len to povedal. Ja sa z tohto miesta k tomu vyjadrovať nebudem,“ povedala Šimkovičová vo svojom prejave, ktorý nasledoval bezprostredne po Machajovom.
Šéf RTVS priznal, že zvažoval, či sa k situácii okolo nového zákona vôbec vyjadrí. „Keď som si pripravoval tento materiál (príhovor, pozn. red.), dlho som uvažoval, či poviem záver, ktorý teraz prednesiem. Rozhodol som sa, že áno, lebo chcem reagovať na situáciu, ktorá nastala pred pár hodinami,“ vysvetlil.
Publikum Machaja odmenilo výrazným potleskom, zatiaľ čo aplauz po ministerkinej reči bol o poznanie vlažnejší.
Ministerstvo s RTVS nekomunikovalo
Machaj po skončení slávnostného ceremoniálu ešte niekoľko minút odpovedal na novinárske otázky. Avizoval, že v mene RTVS sa hodlá zapojiť aj do medzirezortného pripomienkového konania. „Spolu s mediálnymi právnikmi analyzujeme novelizáciu a formulujeme naše pripomienky,“ povedal.
Podľa neho je vládny zásah na hrane zákona a ustanovení Európskej únie. V prípade, že bude odvolaný, zatiaľ nezvažuje právne kroky. Takisto neuvažuje ani o kandidatúre do vedenia novej inštitúcie. „Mám silný mandát, ktorý mi bol udelený ústavnou väčšinou. Mienim hájiť záujmy RTVS a jej verejnoprávnosť,“ doplnil.
Upozornil aj na to, že v týchto dňoch Európsky parlament prijíma nové stanovy ohľadom verejnoprávnych médií ich fungovania a slobody, pričom podľa neho je vládny návrh proti novým štandardom Únie. Medzirezortné pripomienkovanie je v prípade tohto návrhu skrátené. RTVS tak má na obranu čas len do pondelka. Machaj potvrdil, že ohľadom zmien nikto s RTVS nik z ministerstva nekomunikoval.