Stretnutie Juraja Blanára so Sergejom Lavrovom, nepozvanie Slovenska na video stretnutie k Ukrajine, ako aj naštrbené vzťahy vo V4. Vo víkendových diskusiách sa riešili prevažne témy zahraničnopolitického ukotvenia Slovenska.
Opozičníci vláde vyčítali, že jej signály do zahraničia sú nekonzistentné. „Sme za mier, ale posielame zbrane, sme za územnú integritu, ale chceme mierové rokovania, pán Lavrov je na sankčných zoznamoch, ale fotíme sa s ním,“ kritizoval v relácii TA3 V politike šéf poslaneckého klubu PS Martin Dubéci.
Blanár, ktorý bol hosťom relácie RTVS O 5 minút 12, obhajoval svoje stretnutie s ruským náprotivkom tým, že reč bola najmä o dodávkach plynu a jadrového paliva, ktoré nie sú v sankčnom pásme. Okrem toho sa obraňoval aj tým, že pred dvoma rokmi, teda v období, keď už bol Krym anektovaný, mal s Lavrovom diplomatické stretnutie aj prezidentský kandidát Ivan Korčok.
Stretnutie po masakri v Buči
Dubéci však tvrdí, že situácia sa medzitým zmenila a terajšie stretnutie mohlo poslúžiť Rusom ako propagandistický nástroj. „Vy ste sa s ním stretli po masakri v Buči. Stretli ste sa a podali si s ním ruky. Gratulujem,“ povedal Dubéci, ktorý cez víkend diskutoval hneď v dvoch reláciách. Kaliňák na jeho kritiku reagoval, že štát síce prestal posielať zbrane na Ukrajinu, na druhej strane podporil zbrojárske firmy.
„Je rozdiel medzi politickým statusom a ekonomickými vzťahmi Slovenska, ktoré sa snažíme rozvíja...
Zostáva vám 85% na dočítanie.