Môže Migračný úrad nejakým spôsobom vstupovať do aktuálnej situácie s nelegálnymi migrantmi na Slovensku?
Pokiaľ nikto z nich nepožiada o azyl, čo sa dosiaľ tento rok nestalo, a takisto ani vlani, zodpovednosť za tieto osoby leží na pleciach riaditeľstiev krajských polícií na jednotlivých úsekoch vnútornej schengenskej hranice.
Úrad hraničnej a cudzineckej polície zodpovedá za registráciu všetkých cudzincov na Slovensku a vonkajšiu schengenskú hranicu, ktorú tvorí necelých sto kilometrov hraníc s Ukrajinou. Ak teda predseda Smeru Robert Fico hovorí, že súčasný stav je vinou riaditeľa migračného úradu, je to úplne scestné. Migračnú politiku schvaľuje slovenská vláda, nie náš úrad.
Obyvatelia Slovenska majú ešte v živej pamäti migračnú vlnu v roku 2015 i nedávny exodus Ukrajincov, ktorý vyvolala ruská agresia. Koľko utečencov prichádzalo cez našu hranicu v porovnaní s terajšou vlnou?
Dôležité je rozlišovať medzi osobami, ktoré prichádzajú na územie Slovenska s cieľom zostať a svoj pobyt legalizovať, a tými, ktorí chcú cez nás len prejsť do inej krajiny, to jest ocitnú sa u nás bez povolenia.
Od roku 2010 sa počty nelegálnych prekročení hranice pohybovali v rozmedzí čísel 1 100 až 2 800 ročne. V roku 2021 sme zaznamenali 1 769 prekročení, ale už v nasledujúcom číslo poskočilo na takmer 12-tisíc. Mohutnú vlnu 111-tisíc utečencov z Ukrajiny do tohto počtu nemožno zaratúvať, nakoľko tí hranicu prekračovali legálne. Po agresii Ruska sa Slovensko pre nich stalo prvou bezpečnou krajinou.
V tomto roku sme do konca augusta registrovali už 25-tisíc migrantov. Predpokladám, že do konca tohto mesiaca budeme na 30-tisíc. Personálna i priestorová kapacita cudzineckej polície je limitná. Takéto počty nemusela riešiť celú dekádu.
Tvrdenia, že migranti neprenikali na ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.