Na dosiahnutie spravodlivého mieru je nevyhnutné naďalej pokračovať v podpore Ukrajiny vo všetkých oblastiach. Uviedol to vo štvrtok šéf slovenskej diplomacie Miroslav Wlachovský. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Wlachovský sa 30. a 31. augusta zúčastnil na neformálnom zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci v španielskom Tolede. Jednou z hlavných tém rokovaní bola pokračujúca agresia Ruska proti Ukrajine. Účastníci sa zhodli na nutnosti vyvodiť zodpovednosť za páchanie vojnových zločinov zo strany Ruska.
"Takéto konanie nie je možné tolerovať. Dlhodobo podporujeme riešenie, ktorého výsledkom bude zriadenie legitímneho, dôveryhodného a efektívneho mechanizmu v súlade s normami medzinárodného práva, s potenciálom získať si čo možno najširšiu možnú podporu medzinárodného spoločenstva," uviedol Wlachovský. Tiež zdôraznil, že "obnovenie suverenity a teritoriálnej integrity Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc je naďalej v bytostnom záujme Slovenska, preto sa zasadzujeme za systematickú podporu EÚ Ukrajine".
Ministri diskutovali aj o ďalších možnostiach podpory mierových riešení pre Ukrajinu vychádzajúcich z mierového plánu prezidenta Volodymyra Zelenského a Charty OSN.
Na rokovaniach sa zúčastnil i ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, ktorý požiadal o podporu svojej krajiny v boji proti agresorovi a nájdeniu riešenia vychádzajúceho z mierového plánu prezidenta Zelenského.
Témou rokovaní v Tolede bola tiež situácia v regióne afrického Sahelu s dôrazom na vývoj v Nigeri. Ministri členských krajín EÚ vyjadrili podporu zosadenému demokraticky zvolenému nigerskému prezidentovi Mohamedovi Bazoumovi a vyzvali na návrat k ústavnému poriadku v krajine. Zdôraznili potrebu jednotného a koordinovaného postupu medzinárodných aktérov s cieľom nájsť diplomatické riešenie, k čomu patrí podpora mediačného úsilia regionálneho združenia ECOWAS.
Európski partneri sa stretli aj s predsedom Komisie Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) Omarom Turayom a ministrom zahraničných vecí Nigeru v exile Hassoumim Massaoudouom.