Bývalý majster Európy v rýchlostných člnoch si v utorok vypočul nemilosrdný verdikt Okresného súdu v Trnave. Za výrobu konopných mastí, ktoré podľa svojej obhajoby miešal pre onkologických pacientov, si má odsedieť 15 rokov za mrežami. A to nie je všetko, Josefovi Šipošovi chce totiž štát zhabať aj majetok, v ktorom žijú jeho starší rodičia so synom.
Verdikt otriasol širokou verejnosťou v čase, keď plénum Národnej rady prejednávalo novelu Trestného zákona. Tá okrem iného upravuje aj sadzby za drogové trestné činy. Ako HN informovali, poslanci ju posunuli do druhého čítania. Podporilo ju 127 zo 143 prítomných poslancov, no definitívne sa o nej rozhodne v júni.
Zmena zákona
Drogové sadzby sa snažila už v minulosti zmierniť bývalá ministerka Mária Kolíková, dnes pochádza novela z dielne súčasného ministra Viliama Karasa. Minister chce znížiť sankcie pre užívateľov drog, no počíta s veľmi prísnymi sadzbami pri závažnejších formách drogovej kriminality. Jeho návrh však podľa advokáta nie je postačujúci.
„Novela z dielne ministerstva spravodlivosti odstraňuje najpálčivejšie aplikačné problémy. Odstraňuje určovanie trestu podľa ceny drogy, znižujú sa sadzby za prechovávanie drogy, zavádza sa nová skutková podstata ohľadne pestovania. Ide však len o minimálne zladenie našej úpravy s právo EÚ. Nie je to zmena drogovej politiky, len jej spríčetnenie,“ myslí si o novele advokát Igor Ribár, ktorý okrem Šipoša zastupuje aj farmára Miroslava Weizera. Ten za pestovanie 11 rastlín dostal v Trnave neprávoplatne 16 rokov.
Drakonické tresty
Naďalej podľa Ribárových slov ostávajú vysoké tresty napríklad za predaj marihuany trom kamarátom, kde bude sadzba 10 – 15 rokov. „Stačí, ak 19-ročný študent predá drogu deviatakovi na škole, a je z toho obrovský problém,“ vysvetľuje advokát s tým, že na porovnanie za zabitie dieťaťa bude sadzba deväť až 12 rokov.
Čo sa týka jeho klientov, najvýraznejšie by novela pomohla práve Weizerovi, kde by trest mohol klesnúť o viac ako 10 rokov. Problémom však je, že zmena zákona zatiaľ nerieši prípady, ktoré právoplatne skončia pred nadobudnutím jej účinnosti. „Reálne teda hrozí, že ak by pána Weizera odsúdili teraz, tak môže dostať 15 rokov, a ak ho odsúdia budúci rok, tak mu bude hroziť jeden až dva roky,“ dodáva Ribár.
HN oslovili poslancov počas aktuálne prebiehajúcej schôdze Národnej rady, aby zmapovali názory na problematiku medzi zákonodarcami. Poslancov sme sa pýtali aj na aktuálnu reformu zákona.
Zostáva vám 60% na dočítanie.