Na začiatku uplynulého týždňa sa zraky politikov, analytikov, ale aj širokej verejnosti upierali na Správu o stave republiky, ktorú prezidentka Zuzana Čaputová predniesla v pléne parlamentu. Viacerí sa pritom zhodujú, že išlo o jeden z najkritickejších prejavov hlavy štátu smerom k vláde Eduarda Hegra.
Kritická k vláde však nebola iba prezidentka. Strana Za ľudí, čo do počtu poslancov najmenší koaličný partner, poslala svojim kolegom jasný odkaz, za akých podmienok zotrvá v koalícii. Trvajú na tom, že hlasovanie o rozpočte na budúci rok musí prebehnúť transparentne.
Parlamentné šumy
Najviac im pritom prekáža návrh z dielne opozičného poslanca Tomáša Tarabu, ktorý sa týka novely Trestného zákona a novely Trestného poriadku. Podľa šéfky strany Veroniky Remišovej sa totiž v parlamente "šíria šumy", že hlasovanie o rozpočte by mohlo byť zobchodované za zníženie trestných sadzieb za ekonomické trestné činy.
"Vyzývame našich koaličných partnerov, aby predradili tieto dva opozičné zákony pred hlasovanie o rozpočte," odkázala Remišová. Koalícia tak má ukázať, že "k žiadnemu obchodovaniu s protikorupčnými hodnotami na Slovensku nedochádza." Podpredseda strany Juraj Šeliga svoju šéfku doplnil, že v prípade, ak "prejde Tarabov zákon, tak je koniec".
Odvolávanie Hegera
Tento týždeň pritvrdil aj bývalý člen koalície. Liberáli z SaS na čele s Richardom Sulíkom opäť zdôraznili, že "vláda škodí celej republike" a spolu s tým avizovali, že podajú návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi Eduardovi Hegerovi.
"Musíme niečo spraviť," obhajoval tento krok Sulík. Doplnil, že ak by strana neurobila nič, tak sa v najbližších voľbách "vráti Robert Fico" pričom jeho najväčším podporovateľom má podľa neho byť práve minister financií a šéf najsilnejšej vládnej strany OĽANO Igor Matovič.
"K tomu všetkému máme premiéra, ktorý prakticky neexistuje. Počujeme o ňom najmä keď je na nejakej zahraničnej ceste," pokračoval vo vymenovávaní dôvodov, pre ktoré by vláda mala skončiť, šéf SaS. Priblížil, že k návrhu na odvolanie Hegera sa pridalo aj 10 poslancov opozičnej strany Hlas, ktorú liberáli oslovili.
Vládny chaos
Tento krok nenechal chladným Igora Matoviča. "Dnes sa so skorumpovanými zlodejmi spoločne podpisujú na jeden hárok na povalenie vytúženej ďalšej protikorupčnej vlády," komentoval rozhodnutie SaS minister financií.
"Toto je jednoducho taký chaos, že už nech idú do čerta. Nemajú čo vládnuť, lebo to nevedia," trval naopak na svojom Sulík.
K celej situácii sa napokon vyjadril aj samotný premiér Heger, ktorý na margo týchto udalostí povedal, že ho "v politike už asi nič neprekvapí". Zároveň zhodnotil doterajšie pôsobenie Richarda Sulíka, ktorý najskôr podľa Hegera "podporoval jeho vládu", potom prešiel do "konštruktívnej opozície" a napokon sa z neho stal človek, "ktorý sa chystá povaliť tretiu protikorupčnú vládu".