Pacient, ktorému vyoperovali nesprávne oko, môže nemocnicu žiadať o finančnú náhradu za bolesť či sťaženie spoločenského uplatnenia. Suma sa môže pohybovať v desiatkach tisíc eur.
Uviedol to docent trestného práva na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity, advokát a súdny lekár Peter Kováč.
Poškodený môže podľa neho žiadať tiež náhradu za zásah do práva na ochranu osobnosti, ktorej zložkou je aj zdravie.
"Tu sa náhrada môže pohybovať takisto v desiatkach tisíc eur, prípadne aj viac," skonštatoval. Je podľa neho možné uplatniť náhradu straty na zárobku počas práceneschopnosti, náhradu stratu na dôchodku, náhradu nákladov spojených s liečením alebo náklady, ktoré by poškodenému inak nevznikli.
Kováč v tomto prípade ako prvú možnosť odporúča pokus o mimosúdnu dohodou medzi poškodeným a zdravotníckym zariadením. "Takáto dohoda by mohla byť rýchlym a efektívnym riešením situácie pre obe strany," ozrejmil.
Poukázal, že štátne zdravotnícke zariadenia nemajú tendenciu takéto dohody uzatvárať. Bude preto zrejme podľa neho nevyhnutné včas uplatniť nárok poškodeného súdnou cestou.
"Vzhľadom na aktuálne verejne známe okolnosti prípadu sa dá len ťažko predpokladať iné rozhodnutie súdu ako v neprospech poskytovateľa," zdôraznil s tým, že proces v prípade súdneho sporu môže trvať roky.
Advokát pripomenul, že v prípade nesprávne poskytnutej zdravotnej starostlivosti nenesie zodpovednosť štát, ale poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. Úlohou štátu je podľa neho zabezpečiť, aby sa poškodený mohol domôcť spravodlivého odškodnenia.
Incident, v dôsledku ktorého prišiel pacient o obe oči, sa odohral v bratislavskej nemocnici Ružinov. Na prípad upozornila agentúra TASR. Lekárka, ktorá operáciu viedla, už s pacientmi nepracuje. K prípadu dostal podnet aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Okolnosti incidentu preverí tiež bratislavská polícia.