Abdikácia Petra Dinuša na post riaditeľa Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied (SAV) nesúvisí s vydaním knihy Petra Vidovana Lenin a 21. storočie. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré v sobotu TASR poskytol sám Dinuš.
Údajne zvolil odchod na znak protestu
"Podal som ju niekoľko dní pred tým, než Denník N vo svojej nenávistnej kampani vytvoril z vydania tejto publikácie kauzu," uviedol Dinuš.
Ako ďalej tvrdí, kniha vyšla štandardným spôsobom na základe riadnej zmluvy medzi vydavateľstvom SAV VEDA a Ústavom politických vied SAV.
Z funkcie riaditeľa Ústavu politických vied SAV odstúpil na znak nesúhlasu s dlhoročnými politickými tlakmi spojenými s pôsobením Ľuboša Blahu (Smer-SD) v SAV.
Tie podľa neho na pracovisku "vyvolávajú strach a obavy o ďalšiu existenciu Ústavu politických vied SAV a jeho zamestnancov," dodal.
Peter Vidovan, poslanec Smeru-SD
Podľa Denníka N knihu vydanú vo vydavateľstve akadémie VEDA napísal poslanec Národnej rady Ľuboš Blaha. Ten sa síce k autorstvu nepriznáva, ale knihu sám avizoval v roku 2017 a použitý pseudonym, teda Peter Vidovan, svojho času používal aj jeho otec.
„Sme presvedčení, že knihu napísal pán Blaha. Všetko tomu nasvedčuje,“ povedal na margo totožnosti autora knihy predseda SAV Pavol Šajgalík Denníku N. Zároveň potvrdil, že mu Peter Dinuš oznámil, že k 30. júnu predčasne končí vo funkcii.
"Spôsob vydania tejto publikácie považuje vedenie SAV za neštandardný," prisvedčila pre TASR aj hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.
Vydanie knihy v pôvodnom znení mal podľa Gálikovej presadiť Dinuš, a to aj napriek odporu redakčnej rady. Tým stratil dôveru vedenia akadémie.
„Som si istý, že (Dinušova) abdikácia súvisí aj s knihou,“ podotkol zhodne aj Pavol Šajgalík.
SAV potvrdila, že v histórii vydavateľstva VEDA ešte nevyšla vedecká kniha pod pseudonymom. Jej vedeckú hodnotu dalo vedenie akadémie posúdiť.