Významný slovenský chirurg, profesor Peter Kothaj zomrel v utorok 25. apríla v ranných hodinách po ťažkej chorobe vo veku 65 rokov. TASR o tom dnes informovala Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, kde prežil väčšinu svojho profesijného života. Pôsobil na II. Chirurgickej klinike Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) Rooseveltovej nemocnice, o ktorej vznik sa v nemalej miere zaslúžil a od roku 1992 bol jej prednostom.
Podľa hovorkyne nemocnice Ruženy Maťašeje pod vedením profesora Kothaja sa z kliniky stalo špičkové pracovisko s komplexnou škálou chirurgických, ako aj špecifických výkonov, ktoré sa v iných nemocniciach na Slovensku nevykonávajú. Pod jeho vedením sa stala FNsP F. D. Roosevelta priekopníkom v zavádzaní laparoskopických operácií na Slovensku. Stál pri prvej transplantácii pečene i prvej chirurgickej roboticky asistovanej operácii na Slovensku.
"Správu sme prijali s hlbokým zármutkom. Pán profesor patril medzi najvýznamnejších odborníkov v slovenskej chirurgii, bol výborným kolegom, lekárom, učiteľom a najmä skvelým človekom. Jeho strata bude citeľná a miesto v našich srdciach zostane po ňom dlho prázdne. Rodine vyjadrujeme úprimnú sústrasť," uviedla generálna riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková.
Lekársku prax začal v roku 1997
Profesor Peter Kothaj sa narodil v roku 1951 v Bratislave. Vysokoškolské štúdium absolvoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského. V roku 2003 získal vedecko-pedagogickú hodnosť – profesor chirurgie.
Jeho lekárska prax sa začala v roku 1977 na chirurgickom oddelení Nemocnice s poliklinikou v Brezne. Od roku 1979 pôsobil na chirurgii v Rooseveltovej nemocnici. Dlhé roky bol prezidentom Slovenskej chirurgickej spoločnosti. Od roku 1993 vedúcim Vysunutého výučbového strediska SZU v Banskej Bystrici a od roku 2004 bol aj vedúcim jedinej Katedry gastroenterologickej chirurgie v SR, ktorá je súčasťou Lekárskej fakulty SZU.
Absolvoval pracovné pobyty v Anglicku, USA a Austrálii. Bol členom viacerých profesijných domácich i zahraničných spoločností a nositeľom Zlatej medaily Slovenskej lekárskej spoločnosti za zásluhy o rozvoj medicíny na Slovensku. V roku 2011 získal Cenu predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja za rozvoj chirurgie v kraji a výchovu nových odborníkov. V roku 2012 dostal Cenu primátora mesta Banská Bystrica za výrazný prínos pre slovenskú medicínu v oblasti chirurgie, vedeckú, výskumnú, pedagogickú a publikačnú činnosť. V tom istom roku mu Česká chirurgická spoločnosť udelila za rozvoj chirurgie Petřivalovu cenu.
Zaujímal sa o históriu chirurgie
Profesor Kothaj sa intenzívne zaujímal o históriu chirurgie na Slovensku a tiež históriu samotnej Rooseveltovej nemocnice. Vďaka nemu je zaznamenaná v publikácii z roku 2001 "100 rokov Nemocnice F. D. Roosevelta". Rozhodujúcou mierou sa zaslúžil aj o to, že banskobystrickej nemocnici bol z povojnových rokov vrátený v roku 1991 názov Nemocnica F. D. Roosevelta.
Publikoval 204 publikácií, z monografií napríklad Chirurgická liečba rakoviny pankreasu (1996), Momenty z dejín slovenskej chirurgie (1999), Operácie na pečeni(2006).