ÚPN podal ústavnú sťažnosť, ktorou sa domáha zrušenia rozhodnutia Najvyššieho súdu. Informoval o tom dnes hovorca ústavu Peter Juščák.
V prípade vyhovenia ústavnej sťažnosti by sa spor dostal opätovne na Najvyšší súd (NS), priblížil Juščák s tým, že vo veci bude rozhodovať senát ÚS v zložení Ladislav Orosz, Ľudmila Gajdošíková a Lajos Mészáros.
"Ako predseda Ústavu pamäti národa nemôžem dovoliť, aby bola naša minulosť prekresľovaná kontroverznými súdnymi rozhodnutiami," odôvodnil krok predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák. Vyhlásil, že za žiadnych okolností nemôže súhlasiť s rozhodnutím Najvyššieho súdu, ktorý 31. januára zamietol dovolanie žalovaného ÚPN.
Nepresvedčivý verdikt Najvyššieho súdu
Krajňák je presvedčený, že konanie na NS bolo sprevádzané viacerými pochybnými okolnosťami, ktoré ÚPN považuje za veľmi neštandardné. NS z vlastnej iniciatívy požiadal Ministerstvo vnútra o zbavenie mlčanlivosti bývalých príslušníkov ŠtB, ktorí na súde vypovedali v prospech Babiša. Týmto postupom chcel dodatočne napraviť nezákonné výsluchy uvedených svedkov.
Šéf ÚPN vyčíta, že k tomuto kroku pristúpil NS bez toho, aby sa k nemu mohol ústav vyjadriť a o celej kauze NS rozhodol len dva pracovné dni po tom, ako ÚPN doručil sporné rozhodnutie o zbavení mlčanlivosti. Právny zástupca ústavu Pavol Poláček označil verdikt NS za veľmi nepresvedčivý.
"Podľa zákona je Najvyšší súd pri rozhodovaní viazaný skutkovým stavom, ktorý bol zistený nižšími súdmi. Najvyšší súd nemohol vykonávať ďalšie dokazovanie ani zasahovať do už vykonaných dôkazov. Jeho právomoci sú stanovené zákonom a ich prekračovanie je v právnom štáte neprípustné," tvrdí Poláček.
Otvorili Pandorinu skrinku
Domnieva sa, došlo k akémusi retroaktívnemu zbaveniu mlčanlivosti a rozhodnutie ministra vnútra preto nemalo a ani nemohlo mať spätné účinky. "Najvyšší súd tým, že odobril spätné zbavenie mlčanlivosti bývalých príslušníkov ŠtB, otvoril Pandorinu skrinku," varuje Poláček, podľa ktorého môžu po tomto rozhodnutí súdy akceptovať, aby sa v citlivých kauzách vypočúvali príslušníci SIS alebo Vojenského spravodajstva bez zbavenia mlčanlivosti.
NS na margo svojho rozhodnutia uviedol, že postupoval v súlade so zákonom. "Týka sa to aj žiadosti o oslobodenie od povinnosti mlčanlivosti svedkov zaslanej Kancelárii ministra vnútra. Najvyšší súd vo veci rozhodol 31. januára 2017 tak, že dovolanie žalovaného odmietol. Dôvody rozhodnutia budú uvedené v jeho písomnom vyhotovení v zákone stanovenej lehote," reagoval vo februári hovorca súdu Boris Urbančík.
ÚPN v júni 2015 prehral súdny spor na ochranu osobnosti s českým ministrom financií Andrejom Babišom v prípade jeho údajnej spolupráce s bývalou Štátnou bezpečnosťou. Potvrdil tak rozhodnutie súdu nižšieho stupňa v tejto veci. Voči tomuto rozhodnutiu podal v septembri 2015 dovolanie.
Okrem iného v ňom uviedol, že Krajský súd v Bratislave sa opieral o nezákonné svedecké výpovede bývalých príslušníkov ŠtB vypovedajúcich v prospech Babiša. Tí totiž podľa ÚPN pred súdom vypovedali bez toho, aby boli zbavení povinnosti mlčanlivosti ministrom vnútra. Toto dovolanie NS SR zamietol.
(Andrej Babiš je majiteľ skupiny Agrofert, pod ktorú patrí aj vydavateľ Hospodárskych novín Mafra Slovakia.)