Slovensko sa nachádza na zozname členských krajín Európskej únie, ktoré do rozpočtu prispievajú menej, ako z neho reálne dostávajú. To sa v najbližšom čase podľa rozpočtového rámca na roky 2014 – 2020 nemá zmeniť. Keďže jednotlivé štáty prispievajú na základe ich ekonomickej sily, Slovensko minulý rok prispelo sumou 607,9 milióna eur. Na porovnanie: najväčší prispievateľ Nemecko dal do rozpočtu 24,28 miliardy eur. Celkový rozpočet Európskej únie bol v minulom roku 145 miliárd, a teda príspevok Slovenska tvoril 0,55 percenta celkovej sumy.
Naopak, od Európskej únie sme dostali v roku 2015 3,73 miliardy eur, čím sme sa zaradili na tretie miesto v rebríčku najväčších percentuálnych prijímateľov hneď po Maďarsku a Českej republike. Eurofondy na Slovensku tvoria až 75 percent verejných financií a najväčšie využitie nachádzajú vo výstavbe diaľnic, podpore poľnohospodárov, modernizácii vodných systémov a rozvoji vidieka. Stránka glob.sk zverejnila výskum na základe príjmov a výdavkov Slovenska v rámci spoločného rozpočtu, kde sa snažila prísť na to, koľko centov musíme vynaložiť do EÚ, aby sme získali jedno euro.
Výpočet zahrňujúci obdobie od nášho vstupu v roku 2004 po rok 2015 ukázal, že na získanie jedného eura z Únie sme do nej museli prispieť približne 68 centami.
Čo sa týka čerpania fondov z Európskej únie, v minulom roku sme boli jednou z najpomalších krajín, a aby sme ich mohli dočerpať, bola nám udelená výnimka.
Európske fondy však významne prispeli k vytváraniu nových pracovných miest a hospodárskemu rastu krajiny. V prvých rokoch členstva v Únii však naša krajina čelila kritike, že z európskeho rozpočtu využívame len veľmi málo peňazí. Zlom však nastal v roku 2010, a dnes sa teda môžeme zaradiť medzi krajiny, ktoré dostávajú percentuálne najviac. Rozpočtový rámec 2014 – 2020 hovorí dokonca o príjmoch Slovenska z rozpočtu EÚ vo výške 20,3 miliardy eur.