V posledných piatich rokoch boli prijaté nové rozpočtové pravidlá Európskej únie Six-pack a Two-pack, ktoré mali pôvodne nahradiť Pakt stability a rastu. Ten zaväzuje krajiny Únie a hlavne členov eurozóny dodržiavať disciplínu v otázkach spoločného rozpočtu. Pakt však bol dlhodobo ignorovaný, a tak boli v rokoch 2011 a 2013 prijaté tieto nové legislatívne akty, ktoré ho mali posilniť. Počiatočná nedôverčivosť voči nim sa neskôr ukázala ako opodstatnená, keďže európskym krajinám sú aj naďalej udeľované výnimky a z pozície EÚ je takéto konanie zatiaľ bez zásahov. Najviac tieto rozpočtové pravidlá porušuje Francúzsko, Španielsko a Taliansko.
Vládny deficit by podľa Six-packu nemal prekročiť tri percentá hrubého domáceho produktu a vládny dlh 60 percent hrubého domáceho produktu. Keď tento strop krajina presiahne, mal by byť v stave znižovania. Na príklade Francúzska môžeme vidieť, akú veľkú rozpočtovú výnimku Únia urobila. Už v roku 2010 krajina sľubovala, že deficit zníži do roku 2012. V tomto roku to opäť posunula, a to o tri roky. V roku 2014 však Francúzsko oddialilo dodržanie deficitu až na budúci rok, pretože očakáva nárast príjmov do štátneho rozpočtu. To však podľa odborníkov nie je reálne. Za nedodržiavanie týchto pravidiel by štáty mali byť sankcionované a výška trestu sa môže vyšplhať na pol percenta hrubého domáceho produktu. Francúzsko však potrestané nebolo, čo môže byť dôvodom na ďalšie uvoľňovanie rozpočtových pravidiel a pribúdanie krajín žiadajúcich o rovnaké výnimky.
Ďalšou krajinou, ktorá žiada takéto ústupky, je Írsko. Na ňu sa však zároveň vzťahuje aj iná rozpočtová výnimka, ktorou je britský rabat. Je to rozpočtovo-politické ustanovenie pre Severné Írsko a Veľkú Britániu, ktoré im vracia dve tretiny ich čistých platieb do európskeho rozpočtu. Vybojovala ho Margaret Thatcherová.
Reuters
StoryEditor