Priority pre rozpočet Európskej únie na rok 2017 schválila Rada pre hospodárske a finančné záležitosti vo februári tohto roka. Hlavnými politickými prioritami sú rast a investície, zamestnanosť, ako aj úspešné riadenie migračnej krízy. Rok 2017 bude zároveň štvrtým rokom stanoveného viacročného finančného rámca Únie. Snaha o väčšie investície do rastu a zamestnanosti mala za následok úpravu tohto rámca a zvýšenie finančných stropov na roky 2017 – 2020 na prostriedky v okruhu hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti. Ide o zvýšenie o 4,6 miliardy eur, určených najmä pre členské štáty najviac postihnuté spomalením hospodárskeho rastu.
Návrh budúcoročného rozpočtu bol predstavený koncom júna a Výbor stálych predstaviteľov Rady stanovil záväzky vo výške 156,38 miliardy eur, zatiaľ čo na platby má byť vynaložených 133,79 miliardy. Čo sa týka porovnania so súčasným rozpočtom, ide o nárast o 0,9 percenta v záväzkoch a zníženie o sedem percent v platbách. Rada prijala pozíciu k návrhu rozpočtu v septembri, čím sa začalo rokovanie o rozpočte EÚ na rok 2017. Európsky parlament má teraz schváliť pozmeňujúce návrhy k pozícii Rady, aby sa začalo zmierovacie obdobie, ktoré má trvať tri týždne. Parlament tak musí urobiť do 27. októbra. Cieľom zmierovacieho obdobia je dospieť k spoločnej rozpočtovej pozícii Rady a Parlamentu, čo by malo nastať najneskôr 17. novembra.
Otázkou budúceho roka môže byť postavenie Veľkej Británie ako jedného z najväčších prispievateľov do rozpočtu Európskej únie. Aj keď Briti vyjadrili 23. júna vôľu opustiť EÚ, návrh rozpočtu bol pripravovaný bez ohľadu na túto skutočnosť. Ako sa vyjadrili v spoločnom vyhlásení predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, predseda Parlamentu Martin Schulz a predseda Európskej rady Donald Tusk, právo Európskej únie sa bude uplatňovať dovtedy, kým Veľká Británia oficiálne prestane byť členom Únie.
Predseda Európskej komisieReuters
StoryEditor