Súčasný rozpočet Európskej únie na rok 2016 bol schválený Európskym parlamentom 25. 11. 2015. Ide doteraz o najväčší rozpočet, aký kedy EÚ odobrila. Je súčasťou viacročného finančného rámca 2014 – 2020, ktorý nadväzuje na Stratégiu Európa 2020. Spomínaný rámec má za úlohu vymedziť štruktúru a záväzný strop výdavkov a príjmov rozpočtu na niekoľko rokov. Rozpočet na rok 2016 však porušuje schválené limity spomínaného plánu. Tvoria ho celkové náklady na zákonné záväzky, na ktoré bolo tento rok vyhradených 155 miliárd eur, a platby, čiže prostriedky určené na splácanie zákonných záväzkov zahrnutých do rozpočtu, ktoré predstavujú takmer 144 miliárd eur. Najviac do rozpočtu Európskej únie prispeli Nemecko a Spojené kráľovstvo.
Výrazne posilnené výdavky v rozpočte Únie boli plánované na utečeneckú krízu vnútri aj mimo Európskej únie a tiež na pomoc utečencom. Na to boli v rozpočte 2016 vyhradené vyše štyri miliardy eur, čím sa celkové výdavky na utečeneckú krízu spolu s minulým rokom dostávajú na hranicu desať miliárd eur. Práve s tým súvisel opravný rozpočet, ktorý slúži na prispôsobenie sa novým situáciám počas roka. Návrh opravného rozpočtu 2016 mal za cieľ núdzovú pomoc pre Grécko a ostatné členské krajiny zasiahnuté krízou migrantov. Európsky parlament schválil návrh 13. apríla 2016, čím Únia vyhradila ďalších sto miliónov vo viazaných rozpočtových prostriedkoch a 80,2 milióna eur v platobných rozpočtových prostriedkoch.
Rozpočet Únie na rok 2016 tiež vynaložil väčšie prostriedky na boj proti terorizmu. V porovnaní s minulým rokom sa zvýšil o 64 percent vo forme záväzkov a 46,7 percenta vo forme platieb. Ďalšie oblasti, ktoré zaujali významné miesto v tohtoročnom rozpočte, sú výskum a rast a poľnohospodárstvo. Zámerom bolo tiež posilnenie investícií do konkurencieschopnosti, zamestnanosti a oživenia európskej ekonomiky.
Reuters
StoryEditor